Dodaj publikację
Autor
Renata Walczak
Data publikacji
2008-06-04
Średnia ocena
1,00
Pobrań
260

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji informatyki w kl. II gimnazjum "Adresowanie bezwzględne".
 Pobierz (doc, 32,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI INFORMATYKI
W KLASIE II GIMNAZJUM

1. KLASA: II GIMNAZJUM
2. DZIAŁ PROGRAMOWY: Metody wykonywania obliczeń komputerowych
3. TEMAT: Adresowanie bezwzględne.
4. CZAS TRWANIA: 45 min.
5. CELE LEKCJI:

CEL OGÓLNY: Zaprojektowanie prostego arkusza z użyciem adresu bezwzględnego

CELE OPERACYJNE:

1. Uczeń zna:
- pojęcia: arkusz, komórka, adres komórki, formuła;
- podstawowe sposoby formatowania wartości komórki,
- definicję i skutki kopiowania komórek- przeliczanie adresów względnych;

2. Uczeń potrafi:
- wprowadzić do komórek arkusza liczby i tekst;
- zaprojektować tabelę w arkuszu kalkulacyjnym,
- formatować komórki arkusza;
- skopiować formułę;

CELE WYCHOWAWCZE:

- uczeń potrafi pokonywać trudności związane z samodzielnym działaniem;
- uczeń coraz bardziej efektywnie pracuje ;

6. METODY NAUCZANIA:
- wykład
- pokaz
- ćwiczenia praktyczne

7. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- komputery
- oprogramowanie niezbędne do pracy (Microsoft Excel).

PRZEBIEG LEKCJI

Część wstępna:

N.: Przypomina wiadomości związane z podstawowymi pojęciami arkusz kalkulacyjnego
- Co to jest arkusz kalkulacyjny i do czego służy?
- Co to jest komórka?
- Co określa adres komórki?
- Co to jest formuła, jakie znacie formuły?
- Co to jest adresowanie względne?

U.: Odpowiadają na pytania nauczyciela.

N.: Podaje temat i cele lekcji.
U.: Zapisują temat lekcji do zeszytów.

Część główna:

N.: Poleca wykonać ćwiczenie 1- pomnożyć kilka liczb przez tę samą liczbę.
W komórkach od A2:A8 wpisz następujące liczby: 3, 5, 4, 6, 7, 8, 9. W komórkę B1 wpisz liczbę 9. Pomnóż te liczby przez 9 i wyniki wpisz do komórek C2:C9.
U.: Wykonują ćwiczenie korzystając z metody adresowania bezwzględnego.

N.: Poleca wykonać samodzielnie drugie ćwiczenie – kalkulujemy wydatki.
Dostałeś od rodziców 200 zł na przygotowanie urodzin. Zrób kalkulację wydatków.
1. Wpisz nazwy towarów, ich ilość i cenę z podatkiem VAT
2. Oblicz wartości towarów.
3. Oblicz saldo.
U.: Projektują tabelę i kalkulują wydatki

Część końcowa:

N.: Podsumowuje pracę uczniów, omawia poprawność wykonanego ćwiczenia.
U.: Dokonują samooceny swojej pracy i odpowiadają na pytania.

N.: Na koniec zadaje pytanie: „Kiedy stosujemy w obliczeniach adres bezwzględny?”.
U.: Odpowiadają na pytanie.

N.: Ocenia uczniów aktywnych.