Dodaj publikację
Autor
Anna Kulfan
Data publikacji
2008-06-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
33

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat: Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna. Zmiany w opracowaniu rzeczowym dokumentów w dziale 37. Oświata. Pedagogika. Wychowanie. Szkolnictwo. Wykorzystanie wolnego czasu.
 Pobierz (doc, 37,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ
zajęć dla grupy samokształceniowej nauczycieli bibliotekarzy

Temat : Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna. Zmiany w opracowaniu rzeczowym dokumentów w dziale 37. Oświata. Pedagogika. Wychowanie. Szkolnictwo. Wykorzystanie wolnego czasu.

Cele ogólne:

• zapoznanie uczestników ze zmianami symboli UKD w dziale 37 wprowadzonymi do najnowszego wydania tablic UDC - P058 w stosunku do tablic UDC - P022,

• szczegółowe zapoznanie uczestników ze sposobami tworzenia nowych
symboli na oznaczenie metodyki nauczania poszczególnych przedmiotów na
różnych poziomach (stopniach) nauczania.

Cele szczegółowe:

Po zakończeniu zajęć uczestnicy potrafią:

• wskazać zmiany symboli w klasyfikacji rzeczowej materiałów bibliotecznych w dziale 37. Oświata. Pedagogika. Wychowanie. Szkolnictwo. Wykorzystywanie wolnego czasu,
• prawidłowo opracować i wprowadzić zmiany w dziale metodyki nauczania poszczególnych przedmiotów w bibliotece szkolnej,
• rozróżniać i stosować nowe symbole na oznaczenie stopni ( poziomów) nauczania,
• prawidłowo analizować treść dokumentów,
• utworzyć katalog oparty na UKD dla potrzeb własnej biblioteki.

Zakres tematyczny zajęć:

1. Przedstawienie całości zagadnień dotyczących zmian symboli
wprowadzonych do najnowszych tablic UKD w dziale 37;
2. Przeprowadzenie analizy porównawczej nowego wydania tablic UDC - P058 (2006) w stosunku do tablic UDC - P022 (1977) w dziale 37;
3. Próba dostosowania nowych rozwiązań do potrzeb bibliotek szkolnych i publicznych;
4. Praktyczne zastosowanie nowych symboli w opracowaniu rzeczowym w dziale 37 w bibliotece szkolnej.

Metody pracy: podające ( wykład, prezentacja, instruktaż do ćwiczeń), aktywizujące
( ćwiczenia indywidualne, dyskusja)

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: rzutnik pisma, komplet foliogramów, porównawcze wzory
graficzne symboli UKD, flipcharty, wydruki rekordów katalogu
elektronicznego Biblioteki Narodowej, dokumenty do ćwiczeń,
materiały dla uczestników.

Miejsce zajęć: Zespół Szkół Samorządowych nr 3 w Augustowie

Data zajęć: 26 listopada 2007 r.

Czas trwania zajęć: 1 godz. 30 min.

Prowadząca: Anna Kulfan

Oczekiwane rezultaty: nabycie przez uczestników umiejętności stosowania nowych
tablic UDC- P058 do opracowania materiałów bibliotecznych
ze szczególnym uwzględnieniem pozycji dotyczących
metodyki nauczania poszczególnych przedmiotów na
różnych poziomach ( stopniach) nauczania.

Przebieg zajęć:

1. Przedstawienie tematu i celów zajęć;

2. Przypomnienie ogólnych zmian symboli UKD w nowych tablicach UDC -P058 w stosunku do tablic UDC- P022;

3. Zasady tworzenia symboli złożonych w dziale 37. Oświata. Pedagogika. Wychowanie. Szkolnictwo. Wykorzystanie wolnego czasu;

4. Zmiany w poddziałach wspólnych z kreską 0 (-02, -05). Sposoby zastosowania poddziałów wspólnych z kreską 0 do tworzenia symboli na oznaczenie metodyki nauczania przedmiotów na różnych poziomach kształcenia;

5. Zasady tworzenia symboli złożonych na oznaczenie metodyki nauczania poszczególnych przedmiotów na różnych poziomach kształcenia;

6. Zastosowanie nowych symboli UKD do opracowania materiałów bibliotecznych w bibliotece szkolnej i publicznej;

7. Praca indywidualna: opracowanie materiałów bibliotecznych dotyczących zagadnień z dziedziny pedagogiki oraz metodyki nauczania ...