Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Warsztat informacyjny Biblioteki Pedagogicznej
Scenariusz lekcji bibliotecznej przeznaczony do realizacji na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej przez nauczycieli – bibliotekarzy
Czas trwania zajęć – 2 godziny dydaktyczne
Zajęcia są prowadzone przez nauczycieli – bibliotekarzy biblioteki pedagogicznej
CELE OGÓLNE :
• Przygotowanie uczniów do korzystania z warsztatu informacyjno-bibliograficznego bibliotek naukowych,
• Kształcenie umiejętności posługiwania się katalogami i kartotekami tradycyjnymi,
• Kształcenie umiejętności posługiwania się katalogami innych bibliotek przez Internet,
• Kształcenie umiejętności korzystania z informacji na różnych nośnikach fizycznych oraz online,
• Wyrobienie nawyku wykorzystywania wiedzy z różnych źródeł.
CELE SZCZEGÓŁOWE :
Po zakończonych zajęciach uczeń potrafi :
• Określić charakter i specyfikę bibliotek znajdujących się w najbliższym rejonie,
• Określić rodzaje systemów wyszukiwawczych w bibliotekach naukowych ( tradycyjne katalogi i kartoteki, elektroniczne bazy danych),
• Posługiwać się katalogiem alfabetycznym, rzeczowym, katalogiem czytelni, regionalnym, dokumentów audiowizualnych, katalogiem czasopism,
• W katalogu rzeczowym wyszukać literaturę na konkretny temat,
• W kartotece wyszukać artykuły na konkretny temat,
• Wykorzystywać katalogi innych bibliotek przez Internet,
• Wyszukiwać dokumenty według indeksów (autorski tytułowy, haseł UKD, JHP, serii, wydawców itp.), według numeru rekordu, według kryterium,
• Właściwie selekcjonować uzyskane informacje.
METODY PRACY : - podające (wykład, prezentacja, metoda plakatowa, instruktaż do
ćwiczeń),
- aktywizujące (ćwiczenia z wykorzystaniem katalogów i kartotek
tradycyjnych, ćwiczenia z wykorzystaniem baz bibliotek
uczelnianych przez Internet oraz tablic UKD, dyskusja)
FORMY PRACY : indywidualna, zbiorowa, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : kartoteki i katalogi tradycyjne, komputery, bazy bibliotek
uczelnianych, Internet, flipcharty, foliogramy
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
1. Omówienie bibliotek znajdujących się w najbliższym rejonie – graficzne (na foliogramie ) przedstawienie sieci bibliotek na terenie powiatu augustowskiego, omówienie ich specyfiki ze względu na charakter środowiska czytelniczego i form usług - biblioteki publiczne wraz z filiami, biblioteki fachowe ( przy zakładach pracy i instytucjach ), biblioteki szkolne, biblioteka pedagogiczna;
2. Zapoznanie uczniów z biblioteką pedagogiczną, omówienie charakteru biblioteki, jej specyfiki, zadań oraz regulaminu korzystania ze zbiorów bibliotecznych (w formie plakatowej zaprezentowanie statutu i regulaminu );
3. Szczegółowe zapoznanie uczniów z warsztatem informacyjnym biblioteki pedagogicznej – omówienie rodzajów katalogów i kartotek tradycyjnych (przypomnienie wiadomości na temat opisu bibliograficznego, budowy katalogów i kartotek, na temat UKD i JHB), sposobów poszukiwania informacji na konkretny temat (wykorzystanie plansz, flipchartów );
4. Przeprowadzenie ćwiczeń doskonalących umiejętność posługiwania się katalogami i kartotekami tradycyjnymi – wyszukiwanie literatury na zadany temat ( dokumenty zwarte i ciągłe-ćwiczenia grupowe );
5. Sporządzenie krótkiego zestawienia bibliograficznego ( z podziałem na grupy) z wyszukanej literatury (przypomnienie zasad budowy zestawienia bibliograficznego oraz sporządzania opisów bibliograficznych różnego typu dokumentów drukowanych oraz elektronicznych );
6. Omówienie elektronicznej bazy danych na przykładzie bazy Biblioteki Narodowej, Książnicy Podlaskiej oraz UMCS ; zwrócenie uwagi na opis bibliograficzny w katalogu kartkowym i katalogu w formie opisów na ekranie komputera ...