Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Temat: Szkoły narodowe w epoce romantycznej.
Scenariusz pierwszej lekcji z tego tematu.
Cele:
- ukazanie jednego z nurtów romantycznych – zainteresowania dla kultury ludowej
- poznanie nowych utworów muzycznych i doświadczenie stylu muzyki romantycznej
- poznanie nazwisk wybitnych kompozytorów
- uwrażliwienie na nurty narodowe w sztuce
- przypomnienie nazw niektórych tańców
- budzenie twórczej wyobraźni muzycznej
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
Przypominamy główne cechy muzyki w epoce romantycznej – zwrócenie uwagi na tematykę historyczną, ludową, baśniową w sztuce.
Odczytujemy fragment Księgi XII „ Pana Tadeusza”:
Skrzypek u sukni zakasał rękawek,
Ścisnął gryf krzepko, oparł brodę o podstawek
I smyk jak konia w zawód puścił po skrzypicy.
Na to hasło stojący obok kobeźnicy,
Jak gdyby w skrzydła bijąc, częstym ramion ruchem
Dmą w miechy i oblicza wypełniają duchem:
Myśliłbyś, że ta para w powietrze uleci,
Podobna do pyzatych Boreasza dzieci.
Brakło cymbałów. Było cymbalistów wielu,
Ale żaden nie śmiał zagrać przy Jankielu
Omawiamy odczytany fragment: jaka kapela jest opisana, jakie instrumenty są w jej składzie.
Odczytujemy kolejny fragment Księgi XII „ Pana Tadeusza”:
Brzmi Polonez Trzeciego Maja! – skoczne dźwięki
Radością oddychają, radością słuch poją,
Dziewki chcą tańczyć, chłopcy w miejscu nie dostoją –
Lecz starców myśli z dźwiękiem w przeszłość się uniosły
… i omawiamy: nazwa pojawiającego się tańca, jego charakter oraz element historii.
(Śpiewam uczniom początek tej pieśni i przypominam, że znają ją z szkolnych akademii 3-Majowych)
6. Pytam się uczniów, czy pamiętają nazwy tańców innych narodów (uczniowie powinni wymienić kilka np. polka, bolero, tango, samba, tarantela)
7. Słuchamy fragmentu np. czardasza – F. Liszt - fragm. II rapsodii węgierskiej
7. Czytamy fragment lekcji z podręcznika i omawiamy: skąd wzięło się zainteresowanie artystów folklorem, nurty filozoficzne, literackie, ruchy narodowo – wyzwoleńcze.
8. Uzgadniamy, że termin szkoły narodowe nie odnosi się do jakiejś konkretnej instytucji, lecz jest określeniem kierunku w sztuce.
9. Podajemy najbardziej charakterystyczne szkoły narodowe i nazwiska ich przedstawicieli.
10. Słuchamy mazurka F. Chopina.
11. Podsumowujemy: jakie znaczenie dla muzyki miały romantyczne szkoły narodowe?
11. Zapisujemy notatkę.
12. Jako zadanie dodatkowe chętni uczniowie mogą przygotować w zeszycie krótkie informacje o kompozytorach wybranej szkoły narodowej, lub wykonać plakat.