Dodaj publikację
Autor
Ewa Ferfecka
Data publikacji
2008-06-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
446

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Praca jest konspektem lekcji z języka polskiego w klasie V. Może być wykorzystana podczas omawiania lektury "W pustyni i w puszczy" H. Sienkiewicza.
 Pobierz (doc, 47,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI W KL.V

Czas realizacji tematu lekcji: 90 minut

TEMAT : Wspólne redagowanie charakterystyki Stasia Tarkowskiego – bohatera powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.

CELE LEKCJI:

Poziom wiadomości:
Uczeń:
- zna treść lektury,
- zna podstawowe zasady redagowania charakterystyki,

Poziom umiejętności:
Uczeń:
- odszukuje w tekście informacje dotyczące głównego bohatera,
- nazywa cechy charakteru bohatera,
- potrafi ocenić postępowanie bohaterów i uzasadnić swoją ocenę,
- buduje zdania ze świadomością celu przestrzegając norm stylistycznych, ortograficznych
i interpunkcyjnych,
- wykorzystuje zgromadzony materiał słownikowy,

Poziom postaw:
- uczeń właściwie ocenia pozytywne cechy charakteru bohatera literackiego godne naśladowania,

Materiał: Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”, kolorowe kartki przygotowane przez nauczyciela, arkusz szarego papieru, rozsypanka wyrazowa, portrety Stasia namalowane przez uczniów,

Metoda: praca z tekstem, pogadanka , burza mózgów, mapa mentalna, metoda norm i instrukcji, przekład intersemiotyczny,

Forma pracy: indywidualna, zbiorowa,

Przebieg lekcji:

|Etapy lekcji |Czynności |Czynności ucznia |Umiejętności kluczowe |Uwagi |
| |nauczyciela | | | |
| |Przywitanie z |Uważne słuchanie. |Komunikowanie się |Uczniowie w domu |
|Zaangażowanie |uczniami. |Przyjęcie zaangażowanej |nauczyciel – uczeń. |zaznaczyli |
| |Sprawdzenie obecności. |postawy. | |w tekście lektury fragm. |
| |Spr. przygotowania uczniów| | |opisujące Stasia |
| | | | |Tarnowskiego oraz wykonali|
| |do lekcji , sprawdz. | | |jego portret, |
| |zadania dom. | | | |
|Badanie |Naucz. zadaje pytanie: Jak| | | |
| |wyobrażacie sobie Stasia, |Uczn. odpowiadają na | | |
| |jego wygląd? |pytanie. Prezentują swoje | | |
| |Naucz. zapisuje temat |prace plastyczne. | | |
| |lekcji | |Komunikowanie się | |
| |na tablicy. | |nauczyciel – uczeń. | |
| |Naucz. zadaje pyt. Jakie |Uczn. zapisują temat | | |
| |informacje |lekcji | | |
| |o Stasiu będą nam |w zeszytach. | | |
| |potrzebne do zredagowania |Uczn. odpowiadają |. | |
| |charakterystyki? |na pytanie. | | |
|Prezentacja |Naucz. poleca uczniom |Uczniowie odczytują | | |
| |odczytanie fragmentów |zaznaczone fragmenty, | | |
| |lektury opisujących Stasia,|komentują je, nazywają | | |
| |Naucz. wiesza na tablicy |cechy charakteru bohatera,| | |
| |arkusz papieru | | | |
| |z napisem Staś Tarnowski, | | | |
| |uczniom rozdaje kolorowe | | | |
| |kartki. Uczniowie mają | | | |
| |napisać | | | |
| |na kartkach informacje |Uczniowie pracują , | | |
| |o Stasiu |wykonują polecenia | | |
| |i przykleić je na arkuszu |nauczyciela. | | |
| |wg planu | | | |
| |1.Przedstawienie bohatera. | | | |
| |2.Wygląd zewnętrzny. | | | |
| |3.Umiejętności. | | | |
| |4.Cechy charakteru. | | | |
| | |Wybrani przez naucz. uczn.| | |
| | |odczyt. informacje | | |
| | |zapisane na mapie | | |
| | |mentalnej. | | |
| | |Uczniowie zapisują je | | |
| | |w zeszytach. | | |
| | | | | |
| |Naucz. rozdaje uczniom |Uczn. pracują | | |
| |rozsypankę. Zadaniem uczn. |samodzielnie. | | |
| |jest przyporząd- kowanie | | | |
| |cech charakteru Stasia do | | | |
| |odpowiednich przykładów | | | |
| |jego zachowania. | | | |
| |Naucz. poleca uczn. | | | |
| |zaprezentowanie wyników | | | |
| |pracy, wspólnie z uczn. je | | | |
| |omawia, poprawia ewentualne| | | |
| |błędy |Ucz. prezentują wyniki | | |
| | |pracy, omawiają je, | | |
| | |wklejają poprawnie ułożoną| | |
| | |rozsypankę | | |
| | |do zeszytu. | | |
|Przekształcanie |Naucz. poleca uczniom |Uczn. wykonują polecenia | | |
| |własnymi słowami opisać |nauczyciela, odpowiadają | | |
| |bohatera lektury: |na pytania, formułują | | |
| |Zadaje pytania: Co się wam |własne wypowiedzi. | | |
| |podobało zachowaniu Stasia?| | | |
| |Które jego czyny powinniśmy| | | |
| |naśladować? | | | |
| | | | | |
| |Nauczyciel przypomina uczn.| | | |
| |zasady redagowania | | | |
| |charakterystyki, kontroluje| | | |
| |pracę uczn. |Uczn. redagują charakt. | | |
| | |wykorzystując ...