Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Wojciechowska
Data publikacji
2008-06-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
105

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

"Scenariusz zajęć zintegrowanych będących diagnozą umiejętności efektywnego współdziałania w grupie, podziału ról i prezentowania wyników pracy zespołu". Zajęcia zostały przeprowadzone w klasie III w szkole podstawowej i zostały wysoko ocenione przez dyrekcję hospitującą zajęcia.
 Pobierz (doc, 138,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III b
będący diagnozą umiejętności efektywnego współdziałania w grupie, podziału ról
i prezentowania wyników pracy zespołu.

Data: …………………………………
Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Wojciechowska
Blok tematyczny: NA RATUNEK ZIEMI
Temat dnia: Chrońmy co najpiękniejsze
czyli „Zieloną Szkołę wspominamy,
o przyrodę dbamy,
a w grupie chętnie przebywamy”.
Cele ogólne:
(Treści nauczania z zakresu edukacji społeczno – przyrodniczej)
Poszerzanie, utrwalanie i systematyzowanie wiadomości wokół tematu ochrony przyrody w Polsce. Rozumienie pojęć: parki narodowe, parki krajobrazowe, pomniki przyrody, rezerwaty przyrody. Kształtowanie umiejętności korzystania z podanego źródła informacji( ilustracja, tekst, mapa). Wdrażanie do efektywnej współpracy w grupie poprzez pełnienie określonych ról oraz podejmowania indywidualnych i grupowych decyzji.
|L.p. |Cele operacyjne |Obserwowane umiejętności – ocena wyrażona w % |Uwagi |
| |( umiejętności kluczowe) | | |
| |Uczeń: | | |
|1. |Umie zorganizować pracę w zespole (przydział ról) | | |
|2. |Potrafi słuchać wypowiedzi innych uczniów. | | |
|3. |Aktywnie pracuje w zespole. | | |
|4. |Potrafi zaprezentować efekty własnej pracy i pracy grupy. | | |
|5. |Potrafi odróżnić właściwe i niewłaściwe cechy zachowania | | |
| |(uzupełnienie planszy z piramidą) | | |
|6. |Umie dokonać selekcji tekstu przyrodniczego, jego analizy | | |
| |i interpretacji (wyszukiwanie najważniejszych informacji o| | |
| |obiektach chronionych ) | | |
|7. |Potrafi formułować myśli w formie zdania (ułożenie zdania | | |
| |zachęcającego do odwiedzenia parku, zdefiniowanie pojęć | | |
| |przyrodniczych) | | |
|8. |Rozumie potrzebę ochrony przyrody. | | |
|9. |Dokonuje samooceny pracy własnej. | | |
|10. |Dokonuje samooceny pracy grupy. | | |

Metody:
Słowne – rozmowa kierowana, pogadanka, dyskusja, zabawowe „grająca krzyżówka”, aktywizujące – m.in. hierarchizacji – piramida, praca z tekstem użytkowym oraz mapką, praktycznego działania, ewaluacyjna
Formy pracy:
indywidualna jednolita, grupowa w czterech zespołach – zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z nagraniem piosenki „Odgłosy przyrody”, podręcznik „Wesoła szkoła” cz.3, kartoniki obrazkowe z obiektami przyrody chronionej, zadaniowe karty pracy, mapa Polski, duże arkusze papieru, identyfikatory związane z pełnioną funkcją w grupie.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zapoznanie z tematyką zajęć poprzez rozwiązanie „Grającej skrzyneczki” z hasłem – „Zieloną Szkołę wspominamy, o przyrodę dbamy, a w grupie chętnie przebywamy”. Wybrany uczeń odkrywa kartonik z obiektem przyrody chronionej.

2. Nawiązanie tematyczne do pobytu w Zielonej Szkole, realizowaniu treści przyrodniczych w plenerze z zakresu ochrony przyrody oraz poruszenie kwestii koleżeństwa, bycia w grupie, nawiązania przyjaźni itp.

3. Podanie celów zajęć –
Zaprezentowanie i utrwalenie wiadomości i umiejętności związanych z ochroną przyrody poprzez pracę w grupach.
Poinformowanie uczniów, że ich wkład w wykonanie kolejnych zadań będzie oceniany otrzymaniem „listków”, które będą sami sobie przyznawać i wkładać do koszyczków z nr 1,2,3,4 umieszczonych na stoliku. Listki pod koniec zajęć przeliczymy i określimy, które zadanie było wykonane przez największą liczbę uczniów. Ponadto będą uzupełniać kartę samooceny grupy ...