Dodaj publikację
Autor
Maria Szafran
Data publikacji
2008-06-13
Średnia ocena
4,50
Pobrań
371

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zwierzęta wodne i wodno-lądowe. Scenariusz zajęć dla klas II-III szkoły podstawowej.           Temat : Zwierzęta wodne i wodno-lądowe.
 Pobierz (doc, 39,0 KB)

Podgląd treści


Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2006 nr 3/4 | Zwierzęta wodne ...
Aneta Gnyp
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim
    Zwierzęta wodne i wodno-lądowe.
Scenariusz zajęć dla klas II-III szkoły podstawowej          
Temat : Zwierzęta wodne i wodno-lądowe
Cele ogólne:
- poznanie zwierząt wodnych i wodno-lądowych
- uwrażliwienie na los tych zwierząt
- uświadomienie roli tych zwierząt w przyrodzie
Cele operacyjne:
Uczeń:
- pozna zwierzęta całkowicie uzależnione od środowiska wodnego,
- pozna zwierzęta, których przyjście na świat odbywa się w wodzie,
- pozna zwierzęta, które w wodzie zdobywają pokarm i schronienie,
- pozna pojęcia: płazy, ryby,
- dostrzeże zależność zwierząt wodnych od środowiska, w którym żyją,
- będzie właściwie posługiwał się pojęciami: zwierzęta wodne, zwierzęta wodno-lądowe,
- pozna cechy ryb,
- pozna niezwykłych mieszkańców mórz i oceanów (płetwala błękitnego i najeżkę)
Metody:
- z użyciem komputera
- pogadanka
- pokaz
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- komputer
- projektor
- programy multimedialne "Poznaj Świat. Przyroda i my", "Encyklopedia przyrody" - Optimus Pascal
- film DVD - "Tajemnice oceanu", scena 21 pt. "Płetwal błękitny"
- prezentacja w programie PowerPoint "Ryby", "Zwierzęta wodno-lądowe"
- wiersz Jana Brzechwy pt. "Żaba"
- karta pracy dla każdego ucznia
Przebieg zajęć
1. Powitanie uczniów przez nauczycielkę.
2. Nawiązanie do tematu zajęć.
Odczytanie zagadki
"Życie czerpie z niej przyroda.
Co to jest?
Już wiecie ... (woda)
3. Charakterystyka środowiska wodnego.
Nauczycielka zadaje uczniom pytania:
* Jakie warunki mają rośliny i zwierzęta do życia w wodzie?
* Które czynniki warunkują życie w wodzie?
* Jak zmieniają się warunki w wodzie ?
4. Uświadomienie różnorodności świata zwierzęcego w środowisku wodnym.
* Jakie znacie zwierzęta żyjące w wodzie?
* Które ze zwierząt wodnych należą do największych, a które są organizmami mikroskopijnej wielkości?
• Pantofelek - zwierzę o mikroskopijnych rozmiarach - slajd z prezentacji wyświetlony na ekranie
• Projekcja filmu DVD "Tajemnice oceanu" - scena 21 "Płetwal błękitny"
5. Zwierzęta całkowicie uzależnione od środowiska wodnego.
* Jakie zwierzęta nie mogą żyć bez wody?
* Dlaczego ryby nie mogą żyć na lądzie i jak przystosowały się do życia
w wodzie?
Prezentacja w programie PowerPoint "Ryby" - omówienie budowy ryb na przykładzie karpia; przystosowanie ryb do życia w wodzie; ryby polskich rzek, jezior i stawów oraz ryby Bałtyku.
• Program multimedialny "Poznaj Świat. Przyroda i my. Dział "Zwierzęta" - gra nr 15 - Co to są ryby. Gra polega na tym, aby wybrać z różnych grup zwierząt ryby i inne niż ryby.
|Ryby |Inne niż ryby |
| | |

• Zaprezentowanie programu multimedialnego - Encyklopedia przyrody - film pt. "Obrona najeżki"
6. Poznanie zwierząt, których przyjście na świat odbywa się w wodzie (płazy: żaba, ropucha, traszka, salamandra).
Prezentacja w programie PowerPoint "Zwierzęta wodno-lądowe"
Nauczycielka pyta uczniów: Jakie zwierzęta żyją na lądzie, ale ...