Dodaj publikację
Autor
Barbara Klepacka
Data publikacji
2008-06-26
Średnia ocena
3,75
Pobrań
898

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć do przeprowadzenia podczas godziny do dyspozycji wychowawcy klasowego, "Dopisz inne zakończenie - Mój sposób na agresję". Odbiorcy - uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 51,0 KB)

Komentarze

akmw, 2009-04-09, ocena:

Bardzo ciekawy i praktyczny scenariusz :))

bbomba, 2011-09-25

Wykorzystam. Bardzo ciekawy!!!

Naauczycielkaa, 2012-08-30

Mnie też się podoba. Kopiuję i wykorzystam już wkrótce. Dziękuję.

Podgląd treści


Scenariusz zajęć wychowawczych do przeprowadzenia w kl. IV - VI

TEMAT:

Dopisz inne zakończenie - MÓJ SPOSÓB NA AGRESJĘ

CEL STRATEGICZNY: kształtowanie u uczniów postaw zmierzających do eliminowania zachowań agresywnych i propagujących zachowania sprzyja rozwijaniu pozytywnych relacji koleżeńskich

CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:- ZNA I WYJAŚNIA definicję agresji
- WYMIENIA przyczyny zachowań agresywnych
- ROZUMIE lepiej samego siebie i innych
- ROZPOZNAJE sytuacje, które wyprowadzają go z równowagi
- WSKAZUJE sposoby radzenia sobie ze złością
- WYPOWIADA SIĘ SWOBODNIE na temat problemu agresji
- PODAJE przykłady wykorzystania wolnego czasu jako alternatywę do zachowań agresywnych

METODY I TECHNIKI PRACY: , burza mózgów, dyskusja, gry i zabawy symulacyjne
FORMY PRACY: indywidualna i grupowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 Część główna zajęć:

Na dzisiejszych zajęciach poruszymy temat dotyczący agresji, przemocy, porozmawiamy o skutkach zachowań agresywnych.
W każdym z nas oprócz dobrych cech kryją się też negatywne nad którymi musimy nieustannie pracować, które musimy eliminować /te negatywne cechy niosą za sobą zachowania agresywne, zwiększają prawdopodobieństwo występowania zachowań niekorzystnych.
Zachowania agresywne mogą być skutkiem niewypowiedzianych własnych negatywnych uczuć i emocji.
Zachowania agresywne wynikają z tłumienia złości, gniewu, buntu, lęku strachu itp. Ważną rzeczą jest umiejętność radzenia sobie ze złością, wyrażania i uzewnętrzniania negatywnych emocji, zachowując przy tym szacunek i godność dla drugiego człowieka.
Przemoc najczęściej stosują ludzie słabi, którzy nie mają innego pomysłu na rozwiązanie konfliktu. Dlatego też stosują prymitywne metody rozwiązywania problemu /wdają się w bójki, przezywają innych, poniżają, używają wulgarnych słów/.
Dlatego musimy pamiętać o tym aby pielęgnować w sobie pozytywe cechy. Jesteście młodzi, kreatywni stać was na inne rozwiązania sytuacji konfliktowych. Dojście do wniosków, że poprzez zachowania agresywne i stosowanie przemocy dużo tracimy – przede wszystkim w relacjach koleżeńskich
PRZEMOC - działanie, które ma na celu sprawienie przykrości, bólu, drugiej osobie.
PRZEMOC GORĄCA- -przemoc naładowana złością, gniewem. Towarzyszy jej krzyk, rękoczyny, zadawanie bólu.
ORZEMOC CHŁODNA – to działania podejmowane celowo, z premedytacją, zmierzające do wyrządzenia szkody, realizowane wg. planu.
PRZEMOC FIZYCZNA –
PRZEMOC EMOCJONALNA – prowadzi do zaburzenia pozytywnego obrazu osoby – upokarzanie, ignorowanie, izolowanie.
złość jest zdrowym i normalnym objawem żywotności człowieka, nie należy jej tłumić, tylko spróbować wyrazić ją we właściwy sposób,
negatywny charakter ma złość wyładowywana w postaci agresywnych zachowań i słów kosztem innych, niszczy ona nie tylko wzajemne kontakty międzyludzkie, ale i samego siebie,
ucząc się pokojowego współżycia z ludźmi ni musimy wykluczać czy demonizować agresywnych impulsów, lecz umiejętnie obchodzić się z nimi i panować nad nimi, można to nazwać po prostu „wychowaniem swej złości”.

CWICZENIE: „ Drzewo- prawda, drzewo-fałsz”.
Każda z grup otrzyma kartki ze zdaniami do których ...