Dodaj publikację
Autor
Jolanta Rucińska
Data publikacji
2008-06-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
142

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz do zajęć terapeutycznych mających na celu korygowanie zaburzeń spostrzeżeń wzrokowych i procesów emocjonalnych dla dzieci 6-letnich z normą intelektualną.
 Pobierz (doc, 72,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH

mających na celu korygowanie zaburzeń spostrzeżeń wzrokowych i procesów emocjonalnych dla dzieci 6-letnich z normą intelektualną.

1. Grupa dzieci –6-latki
2. Blok tematyczny- „W świecie bajek”.
3. Termin realizacji-czwarty tydzień maja.

Temat zajęcia: KORYGOWANIE SPOSTRZEŻEŃ WZROKOWYCH
NA PODSTAWIE BAJKI „JAŚ I MAŁGOSIA”.
ZABAWY GRAFICZNE.

4. Cel główny: ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego
wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi.

5. Cele szczegółowe:
a. SFERA DOŚWIADCZEŃ ZWIĄZANYCH Z „JA”
– rozwijanie dziecięcej wrażliwości, wyobraźni, spostrzeżeń
– nabywanie pewności siebie
b. SFERA KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH
– kształcenie umiejętności współodczuwania wobec osób potrzebujących pomocy
c. SFERA KONTAKTÓW ZE ŚWIATEM
– rozwijanie zainteresowań literaturą dziecięcą
d. SFERA AKTYWNOŚCI JĘZYKOWEJ
– uświadomienie korzyści płynących z umiejętności czytania jako środka do poznawania świata, porozumiewania się z otoczeniem w różnych celach
– kształcenie orientacji przestrzennej
e. SFERA REAGOWANIA EMOCJONALNEGO
– uwrażliwienie dziecka na piękno baśni
– rozwijanie fantazji dziecięcej przez inscenizacje
– kształtowanie postaw współdziałania w grupie

7. Cele operacyjne:
|DYDAKTYCZNE |WYCHOWAWCZE |
|dziecko wie (zna, rozumie) |Poznawczy |
|litery |dobro zawsze zwycięża |
|wyraz składa się z liter | |
|słowa piosenki | |
|treść bajek | |
|polecenia wydawane do całej grupy | |
| |emocjonalny |
| |- zgodnie współpracujemy w grupie |
| |- doprowadzam pracę do końca |
|dziecko potrafi: |motywacyjno- działaniowy |
|swobodnie wypowiadać się na określony temat |będziemy grać w nową grę „ Super pamięć” |
|ułożyć obrazek z 8 elementów |będziemy uczyć się płynnie czytać, żeby samemu czytać bajki |
|wskazać różnice i podobieństwa między dwoma obrazkami | |
|odtworzyć zapamiętane litery | |
|rozpoznać kształty liter | |
|rytmicznie wyklaskiwać melodię piosenki | |
|współpracować w grupie | |
|odreagować własne napięcia emocjonalne | |
|wyrazić swoje napięcia i uczucia | |
|skupić wzrok na obrazku | |
|określić kierunki | |
| | |

6. Data zajęcia-25.05.04
7. Czas zajęcia- 70 min.
8. Materiały, środki, pomoce-sylwety Jasia , Małgosi, chatka Baba Jagi, klatka , gra planszowa, puzzle, tekturowe klucze, magnetofon, nagranie piosenki „Wielka wyprawa” oraz utworu instrumentalnego, ilustracje bajek- Reksio”, „O rybaku i złotej rybce”, „1001 dalmatyńczyków”, „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków”, „Bolek i Lolek”, „Kubuś Puchatek”, bączek obrazowo- literowy, obrazki do porównywania, plansze liter- z brakującymi elementami, miotła, kostka do gry,

9. Literatura:
– Białobrzeska J., „Od A do Z scenariusze zajęć- wkładka
– Czajkowska I., Herda K. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w szkole, WSiP Warszawa 1996.
– Folejewska R., Program wychowania przedszkolnego „Rośnij z didasko”, Wydawnictwo DIDASKO Warszawa 2001.
– Smoczyńska- Nachtman U., Kalendarz muzyczny w przedszkolu, WSiP Warszawa 1978.
– Czasopismo, Życie szkoły, nr.8 październik 2001.

10. Załączniki:
– słowa piosenki „ Wielka wyprawa”
– puzzle
– ilustracje bajek
– plansze
– obrazki do porównania
– bączek obrazowo- literowy

Czynności organizacyjne:
Nauczycielka pod nieobecność dzieci ( wychodzą w odwiedziny do drugiej sali) przygotowuje dekoracje sali: ustawia chatkę Baba Jagi ...