Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO
KLASA: III
JEDNOSTKA TEMATYCZNA : Wszyscy musimy oszczędzać
TEMAT : Udane zakupy - rozwiązywanie zadań związanych z obliczaniem kosztu zakupów na mnożenie i dzielenie w zakresie 100.
Cel główny : doskonalenie tabliczki mnożenia , obliczanie kosztów zakupu
Cele operacyjne:
- uczeń czyta tekst ze zrozumieniem,
- potrafi przeliczyć pieniądze na potrzebne zakupy,
- potrafi obliczyć cenę jednostkową,
- umie ułożyć i zapisać treść zadania,
- umie poprawnie rozwiązać zadanie tekstowe,
- zna tabliczkę mnożenia w zakresie 100,
- utrwala znajomość systemu monetarnego,
- dokonuje samooceny.
Czas: 1 godzina lekcyjna
Formy pracy: indywidualna jednolita i zróżnicowana , zbiorowa.
Metody: pokaz, obserwacja, ćwiczenia przedmiotowe, praca z tekstem i rysunkiem,
rozmowa..
Środki dydaktyczne: podręcznik ,ćwiczenia, płyta CD, ucznia, karty pracy, , plansze z zadaniami, buźki do samooceny, plany lekcji dla uczniów, banknoty, monety.
Przebieg zajęć
|Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Uwagi |
| | |Uczniowie na ławkach mają |
|-Powitanie uczniów. |- Przywitanie się z nauczycielem, |papierowe skarbonki, do których |
|N-l wyjaśnia na czym będzie polegała lekcja, informuje, że jeżeli uczeń | |będą wrzucali pieniążki za |
|wcześniej skończy zadanie to może wykonać zadanie komputerowe. | |prawidłowe wykonanie zadania |
| | | |
| | | |
|Przypomnienie nominałów banknotów i monet. |Uczniowie wymieniają | |
| | | |
|- Nauczyciel zachęca uczniów do wykonania zadania umieszczonego na |- zadaniem dzieci jest kolejno podawać wyniki i | |
|tablicy. |odkrywać kartonik z odpowiednim rozwiązaniem. | |
| |Wykonanie wszystkich działań utworzy hasło- | |
| |przysłowie. | |
| | | |
| |Uczeń, który rozwiąże zadanie prawidłowo, może |Zadania za 2zł |
| |wrzucić do skarbonki monetę 2zł lub 5zł , w | |
|- N-l rozdaje uczniom zadania na kartkach, po ich wykonaniu sprawdza |zależności jakiej wartości było zadanie. | |
|wyniki. | | |
|Oprócz monet uczniowie otrzymują ocenę za wykonanie zadania. | | |
| | | |
| |Uczniowie podchodzą do tablicy i wpisują wyniki na| |
| |planszę | |
| | | |
|- N-l umieszcza na tablicy planszę z kolejnym zadaniem | | |
| | | |
|Zaśpiewanie piosenki o tematyce jesiennej |Uczeń może wykonać 1 lub 2 zadania, za każde | |
| |prawidłowe rozwiązanie otrzyma monetę 5zł. | |
|- N-l prosi o otworzenie ćwiczeń i proponuje wykonanie zadań | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |Zadaniem uczniów jest ułożyć treść do formuły – za| |
| |2zł i za5zł do wyboru, uczniowie zapisują treść | |
|- N-l wiesza na tablicy kartki z zapisaną formułą matematyczną |na otrzymanych kartkach. | |
| | |Plansze z działaniami |
| | | |
| | | |
| | | |
| |Na zakończenie lekcji uczniowie otwierają | |
| |skarbonki i zliczają zebraną kwotę. | |
|Na koniec po przeliczeniu pieniędzy w skarbonkach n-l zaprasza do sklepu |Uczniowie mogą kupić tylko taką rzecz na którą | |
|na zakupy |starczy im pieniędzy. |Plansza z zabawkami i cenami. |
| | | |
| | | |
| |Dokonanie samooceny , usytułowanie siebie przy | |
| |odpowiedniej buzi znajdującej się na | |
| |tablicy(wesoła,prosta,smutna) | |
| | | |
|- Podsumowanie lekcji poprzez samoocenę uczniów . | |Buzie dzieci |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Rozdanie zakładek do książek. | | |
| | | |
|Rozdanie i wyjaśnienie zadania domowego. | | |
| | | |
|Podziękowanie uczniom za wspólną pracę | | |
|i zabawę. | | |