Dodaj publikację
Autor
Dorota Stokłosa
Data publikacji
2008-07-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
353

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych dla dzieci 3-letnich pt. "Śpij niedźwiadku, śpij".
 Pobierz (doc, 42,0 KB)

Komentarze

baszkia, 2010-10-02

bardzo ciekawy scenariusz wart jest polecenia

Podgląd treści


Scenariusz zajęć wychowawczo- dydaktycznych

Data:
Grupa wiekowa: dzieci 3-letnie
Prowadzący: Dorota Stokłosa
Temat: Śpij niedźwiadku, śpij. Poznanie cech gatunkowych niedźwiedzi oraz zwyczaju zapadania ich w sen zimowy.

Cele:
poznawcze:
- poznanie wyglądu, sposobu odżywiania i zwyczaju zapadania w sen zimowy niedźwiedzi;
- legowiska niedźwiedzi i zaznajomienie z materiałami, jakie wykorzystują niedźwiedzie do budowy gawry;
- kołysanki pt. „Cicha piosenka”.
kształcące:
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania danego przedmiotu po fragmencie;
- reagowania na umówiony sygnał;
- właściwej wymowy głosek „m, r, n” oraz zlepków głosek „mr, mni”;
- szacowania liczby na zasadzie mniej- więcej;
- śpiewania kołysanki w różnej dynamice, wczuwania się w nastrój utworu;
- przyklejania kawałków papieru kolorowego w obrębie konturu.
wychowawcze:
- rozwijanie potrzeby opiekowania się innymi;
- umiejętności współpracy w grupie.

Środki dydaktyczne: pudło, szary papier, gazeta, bibuła, rysunek niedźwiedzia, papierowe puzzle, bębenek, misie- przytulani, rysunki owoców, mięsa, ryb i grzybów, tacki, gitara, blok, klej, papier kolorowy.

Przebieg zajęć:
|Etapy zajęć |Przebieg |Cele operacyjne |Uwagi |
|I. Rozmowa na temat wyglądu | | | |
|niedźwiedzia: | | | |
|a) przypomnienie sposobu |Prezentacja wcześniej wykonanej z dziećmi gawry, |Dziecko wie, co jest potrzebne | |
|wykonania gawry; |przypomnienie sposobu jej wykonania, podanie |niedźwiedziom do wyścielenia gawry.| |
| |informacji, że jest to domek dla pewnego zwierzątka | | |
| |(bez wypowiedzenia jego nazwy); | | |
|b) zagadka- jaki obrazek kryje |Odsłanianie po kawałku obrazku niedźwiedzia, domyślanie|Dziecko domyśla się co przedstawia | |
|się pod puzzlami?; |się, co może się kryć pod puzzlami; |rysunek po widocznym fragmencie. | |
|c) rozmowa o wyglądzie |Omawianie wyglądu niedźwiedzia na podstawie ilustracji |Dziecko wie jak wygląda niedźwiedź.| |
|niedźwiedzia. |(wielkość zwierzęcia, kształt uszu, ogona, łap. | | |
|II. Zabawa ruchowa- poruszanie |Naśladowanie ruchu niedźwiedzia przy dźwiękach bębenka-|Dziecko naśladuje ruch niedźwiedzia| |
|się niedźwiedzia. |dźwięki głośne (dorosłe niedźwiedzie), -ciche (młode |zgodnie z pokazem nauczyciela, | |
| |niedźwiadki). |porusza się w tempie wystukiwanym | |
| | |na bębenku. | |
|Zadanie dydaktyczne- karmienie | | | |
|niedźwiadków: | | | |
|a) ćwiczenie ortofoniczne- |Rozdanie dzieciom misiów- przytulanek, naśladowanie |Dziecko wymawia głoski „m, r” i | |
|mruczenie niedźwiedzia; |głosem mruczenia głodnych, niezadowolonych niedźwiedzi |zlepek tych głosek. | |
| |(mrrrr). | | |
|b) karmienie misiów; |Rozdanie na tacach kolejno: rysunków owoców, grzybów, |Dziecko zna nawyki żywieniowe | |
| |ryb, mięsa, karmienie misiów, nazywanie danych |niedźwiedzia, opiekuje się swoim | |
| |produktów. |misiem. | |
|c) ćwiczenie ortofoniczne- |Naśladowanie głosem zadowolenia najedzonych misiów |Dziecko wymawia głoskę „m, n”. | |
|zadowolenie misiów po jedzeniu; |(mniam). | | |
|d) szacowanie liczby pożywienia |Oglądanie zestawu rysunków produktów spożywczych |Dziecko szacuje liczbę przedmiotów | |
|przygotowanego na śniadanie dla |przeznaczonych na śniadanie dla niedźwiedzia (jeden |na zasadzie mniej- więcej. | |
|niedźwiedzia. |grzybek, więcej owoców, jeszcze więcej ryb i najwięcej | | |
| |kawałków mięsa), określanie których produktów jest | | |
| |najmniej, a których najwięcej. | | |
|III. Nauka kołysanki: |Zaśpiewanie przez nauczycielkę ...