Dodaj publikację
Autor
Bogdan Pawełek
Data publikacji
2008-07-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
86

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Artykuł zawiera informacje o wykorzystaniu postaci Patrona szkoły w pracy wychowawczej.
 Pobierz (doc, 50,5 KB)

Podgląd treści


Wykorzystanie postaci Patrona szkoły w pracy wychowawczej.

Wstęp
W dniach 6 i 7 czerwca 1998 roku Zespół Szkół w Ropczycach otrzymał imię ks. dra
Jana Zwierza. Wydarzenie to miało istotne znaczenie dla społeczności szkoły, ponieważ nastąpiła naturalna zmiana – poprzednim patronem był Aleksander Zawadzki, postać związana z okresem PRL-u. wybór ksiądza Zwierza na Patrona szkoły był faktem tak oczywistym, że nikt nie dopuszczał możliwości wyboru innej postaci, ksiądz był jedynym i ostatecznym kandydatem. O wyborze księdza Zwierza na Patrona szkoły zdecydowało wiele faktów; był on ściśle związany z naszą szkołą, pracował w niej, tworzył jej historię, współdecydował o jej losach. Ostatecznie jego patronat miał być wyróżnieniem dla naszej szkoły, największej w naszym regionie ( część szkół też nosiła się z takim zamiarem).

Kim był nasz Patron?
Postać księdza doktora Jana Zwierza ma szczególne znaczenie dla środowiska i regionu. Jego osobowość miała tyle różnorodnych cech, że możnaby nią obdzielić spore grono osób. Jego osobowość zdecydowanie wykraczała poza stereotypowy wizerunek kapłana prowincjonalnego miasteczka. Od chwili przybycia do Ropczyc zadziwiał mieszkańców swoją osobowością, ujawniał nowe cechy, zadziwiał swoją pomysłowośćią, konsekwencją w działaniu, skutecznośćią w realizacji zamierzeń. Związał się z miastem i regionem, całe życie poświęcił dla jego rozwoju, potrafił działać w okresie II RP, okupacji niemieckiej i PRL-u., miał wyjątkowy dar przekonywania, negocjacji, mobilizacji ludzi do różnych zadań, w praktyce upowszechniło się przekonanie, że gdziekolwiek się udał, czegokolwiek się nie podjął , zawsze ostatecznie osiągał zamierzony cel budząc podziw, czasem zazdrość sąsiednich miejscowości. Całe swoje życie poświęcił na konsekwentny rozwój Ropczyc i jego mieszkańców, aby to osiągnąć przyjmował różne funkcje i postawy. Podsumowaując, ksiądz doktor Jan Zwierz nie ograniczył swojej działalności do funkji kapłańskiej i duszpasterskiej, ale był też pedagogiem, społecznikiem, budowniczym Ropczyc, promotorem tego miasta w XX wieku.

Początki pracy wychowawczej z wykorzystaniem osobowości Patrona
Wychowanie jest procesem, w którym świadomie i celowo kształtuje się osobowość człowieka, uczniowie akceptują i naśladują określone postawy życiowe. Wykorzystanie w tym procesie osobowości Patrona jest działaniem zupełnie naturalnym i podstawowym, trudno sobie wyobrazić pominięcie takiej możliwości w pracy wychowawczej. Patron naszej szkoły jest wyjątkowym wzorem osobowościowym, wzorem do naśladowania, modelem wychowawczym, postacią o wielu cechach ideału wychowawczego. Praca wychowawcza związana z postacią Patrona jest procesem złożonym, długofalowym, wymagającym odpowiednich systematycznych działań, odpowiednio skordynowanych i kontrolowanych.
Początki pracy wyhowawczej w naszej szkole wykorzystując postac Patrona wiązały się z nąstępującymi działaniami:
• W okresie poprzedzającym nadanie imienia grupa nauczycieli i uczniów działała w celu utworzenia izby Patrona, zbierając materiały i pamiątki,
• Nauczyciele ...