Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
„Kicz to sztuka szczęścia,
namiastka raju dla mało wymagających”
SCENARIUSZ LEKCJI
Temat: Niedyskretny urok kiczu.
2 jednostki lekcyjne
Cele:
poznawczy:
-próba definicji kiczu
-próba opisu i oceny podanych tekstów kultury (teksty piosenek disco-polo i utwory śpiewane przez Cz. Niemena, K. Groniec i M. Bajora oraz reklam prasowych
-czytanie ze zrozumieniem tekstu omawiającego problematykę kiczu Czym jest kicz,
- samodzielne notowanie, wyciąganie wniosków, włączanie się w dyskusję
kształcący:
-rozwijać umiejętność tworzenia własnych kryteriów wartościowania i wyboru,
-umiejętność krytycznego obcowania z kiczem,
Środki dydaktyczne: ksero z piosenkami disco-polo oraz utworami; ksero z tekstem Czym jest kicz z Kiczosfery (strona internetowa), reklamy prasowe
Forma pracy: praca w grupach, praca z tekstem.
TOK LEKCJI
1.Zagajenie dyskusji na temat: czym według uczniów jest kicz? Próba utworzenia własnych definicji (mat. burza mózgów – tworzenie metaplanu).
2.Podział klasy na trzy zespoły
grupaI - zajmuje się lekturą, opisem tekstów piosenek disco-polo, cechy wspólne tych tekstów, wartość artystyczna…itd.
(Disco Polo Kings Wypijmy do dna,
Boys Dziewczyna z marzeń,
Boys Szalona,
Boys Figo-Fago)
grupa II - zajmuje się lekturą i próbą opisu podobnie jak gr.I utworów śpiewanych przez:
K. Groniec, M. Bajora, M. Maleńczuka:
(Katarzyna Groniec Piotrów trzech,
Katarzyna Groniec Gdybyś mnie kiedyś (Konstanty Ildefons Gałczyński)
Michał Bajor Ogrzej mnie,
Michał Bajor Błędny rycerz (Wojciech Młynarski),
Michał Bajor Twarze, twarze,
Michał Bajor Ja wbity w kąt,
Czesław Niemen Wspomnienie,
Maciej Maleńczuk (IPüdelsi) Bema pamięci żałobny rapsod (Cyprian Kamil Norwid)
grupa III zajmuje się reklamami prasowymi (choć na pewno pojawią się nawiązania do reklam radiowych i telewizyjnych), rozpatrując, co jest nośnikiem kiczu i czemu służy (nośniki kiczu: kobiece i męskie ciała, dzieci, sceneria, zwierzęta ...itp.).
Ważne jest, by w czasie pracy uczniowie mieli możliwość wysłuchania piosenek, którymi się zajmują, ponieważ walory muzyczne są niezwykle istotne –również definiują artyzm utworu.
3. Prezentacja prac grup. Wnioski zapisane na arkuszach papieru, wywieszamy na tablicy, ścianie…i omawiamy.
Grupa I
Teksty piosenek disco-polo: główna tematyka to miłość, ale potraktowana w sposób albo sentymentalny, infantylny, albo wręcz cyniczny, wulgarny (Boys Figo-fago); teksty nie wymagają sięgania do wiedzy, wykształcenia, nie zmuszają do refleksji – są proste, nieskomplikowane, tak zresztą jak i model miłości prezentowany w utworach; trudno mówić o wartościach artystycznych- niezbyt długie strofy o częstochowskich rymach, refreny bardzo proste (najczęściej z monosylabami:ło ho, ho, ho; la la la itp.), liczne powtórzenia, kolokwializmy, apostrofy, eufemizmy, pytania retoryczne, błędy językowe…, często teksty nieposiadające spójności, wewnętrznej logiki; muzyka pozbawiona artyzmu skoczna, łatwa, nieskomplikowana, w wielu utworach niewiele różniąca się ...