Dodaj publikację
Autor
Irena Lisowska-Krypciak
Data publikacji
2008-07-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
197

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja jest konspektem lekcji z wiedzy o społeczeństwie w klasie II gimnazjum
 Pobierz (doc, 30,0 KB)

Podgląd treści

KOSS ( lekcja 2 godzinna) kl. II c

Temat: Jakie prawa maja dzieci?

Nawiązanie do wcześniejszej wiedzy
- Co tzn. że prawa człowieka są naturalne, nienaruszalne i niezbywalne?
- Wymień kategorie praw człowieka
- Wymień instytucje w których dorosły człowiek może domagać się sprawiedliwości, gdy jego prawa są łamane?

Pytanie kluczowe: Czy prawa dziecka są ograniczone? Dlaczego?

Cele lekcji
- dowiesz się kto ma obowiązek dbania o dobro dziecka
- poznasz kategorie praw dziecka
- zrozumiesz gdzie możesz szukać pomocy , gdy Twoje prawa będą łamane
Kryteria oceniania
1- wymienisz 3 kategorie praw dziecka
2- podasz po 3 przykłady praw z każdej kategorii
3- nazwiesz dokument w którym zapisane są prawa dzieci
4- wymienisz 3 instytucje państwowe do których dziecko może zwrócić się o pomoc
Metody: pogadanka, ćwiczenie praktyczne
Formy: indywidualna , praca grupowa
Środki dydaktyczne: tekst z podręcznika, karki z celami, nacobezu, pytaniem kluczowym, czyste kartki , kredki, plansza z obowiązkami dzieci

PRZEBIEG LEKCJI
1. Czynności organizacyjno-porządkowe
2. Nawiązanie do wcześniejszej wiedzy uczniów
3. Podanie uczniom celów, nacobezu i pytania kluczowego
4. Praca z tekstem podręcznika: podział u-ów w ławkach na II grupy
I Jedna osoba w ławce czyta tekst „ Dziecko też człowiek” i szuka odp. na pytania
- Z czyimi prawami powiązane są prawa dzieci i dlaczego?
- Kogo dotyczy obowiązek działania zgodnie z dobrem dziecka i na czym ten
obowiązek polega?
- Jak się nazywa dokument w którym zapisano prawa dzieci?
II Druga osoba czyta „Konwencję o prawach dziecka” i szuka odpowiedzi na
pytania

- Jakie kategorie praw znalazły się w tym dokumencie?
- Podaj przykłady praw z każdej kategorii?
- Komu konwencja przyznaje szczególne prawa?
- Jaka jest sytuacja dzieci pod względem praw?
U-wie w parach dzielą się wiedza na ten temat, a następnie omawiamy pytania na forum.W trakcie zwracamy uwagę na informacje przydatne do odpowiedzi na pytanie kluczowe.
5. Przypomnienie wolności osobistych dzieci oraz obowiązków dzieci
6. Praca w parach – ćw „ Symbole praw „
- wykonanie rysunku ilustrującego 1 z praw dzieci
- wystawa prac dzieci , omówienie
7. Do kogo może zwrócić się o pomoc dziecko, którego prawa sa łamane? (Patrz podręcznik s. 163
- wymień osoby dorosłe
- wymień instytucje państwowe
- jakie organizacje działają na rzecz dzieci
8 Ćw. w grupach „ Potrzebują pomocy”
- prezentacja prac
9. Powrót do celów lekcji i pytania kluczowego. Runda bez przymusu –
„ Dzisiaj na lekcji zrozumiałem, że…………….”
10. W domu
Czytać listy , czy nie /- ćw. S. 162
Przygotuj argumenty- kartkówka
/