Dodaj publikację
Autor
Maria Konar
Data publikacji
2008-07-31
Średnia ocena
5,00
Pobrań
59

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wycieczka, którą proponuję, przeznaczona jest przede wszystkim dla uczniów klas szóstych. Treści przekazywane dzieciom w czasie jej trwania oraz to, co mogą sami zobaczyć, powinno im uświadomić, jak wielką rolę pełniła Jasna Góra w budzeniu uczuć patriotycznych i kształtowaniu poczucia wspólnoty narodowej. Wycieczka została zrealizowana w ramach ministerialnego programu "Podróże historyczno-kulturowe w czasie i przestrzeni"
 Pobierz (doc, 39,5 KB)

Podgląd treści


PLAN REALIZACJI WYCIECZKI NA JASNĄ GÓRĘ
(ZE ZWIEDZANIEM ZAMKÓW W BĘDZINIE I SIEWIERZU)

Założenia organizacyjne;

Projektowana wycieczka zorganizowana będzie dla uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 18 im. Jana Pawła II w Gliwicach , a jej program nawiązuje do tematyki realizowanej na lekcjach historii, języka polskiego, religii i godzinach wychowawczych.

Czas trwania wycieczki : 1 dzień.

Termin wycieczki: październik

Liczba uczestników: 45 uczniów i trzech opiekunów

Wycieczka organizowana jest we współpracy z gliwickim oddziałem PTTK, który zapewnia przewóz autokarem, a także przewodnika z uprawnieniami.
Zadaniem przewodnika będzie oprowadzanie grupy na zamku w Będzinie i Siewierzu, a także ogólne zapoznanie uczniów z historią Jasnej Góry i związanymi z nią najważniejszymi wydarzeniami czasów współczesnych.

Na Jasnej Górze wycieczkę poprowadzi przewodnik z tamtejszego Centrum Informacji.

Program wycieczki przewiduje rezerwacje biletów jedynie do jasnogórskiego skarbca . Zgłoszenia dotyczące tej rezerwacji są przyjmowane na dwa tygodnie przed planowanym terminem wycieczki.

Trasa wycieczki: o godz. 8.00 wyjeżdżamy autokarem spod szkoły i kierujemy się drogą 88 na Bytom, a dalej drogą 94 do Będzina. Po zwiedzeniu zamku tą samą drogą wracamy do skrzyżowania z drogą 86 i kierujemy się na Częstochowę (wjeżdżamy na E75) – do Siewierza. Po zwiedzeniu zamku, drogą E75 dojeżdżamy do Częstochowy.

Przygotowanie wycieczki

Do wycieczki uczniowie będą się przygotowywać już od września. Na lekcjach historii nauczyciel zwróci szczególną uwagę na dzieje klasztoru na Jasnej Górze z uwzględnieniem jego roli podczas najazdu szwedzkiego; zostanie też poruszona tematyka dotycząca najważniejszych wydarzeń czasów współczesnych, zwłaszcza związanych z osobą
Jana Pawła II.
Uczniowie na podstawie dostępnych im źródeł przygotują informacje dotyczące historii zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Na lekcjach religii nauczyciel zaznajomi dzieci z tematyką kultu maryjnego, wyjaśni pojęcie „duchowej stolicy” narodu polskiego. Przewidziane są też lekcje, na których uczniowie zapoznają się z fragmentami homilii Jana Pawła II wygłaszanych na Jasnej Górze. Na zajęciach tych nauczyciel będzie się starał przybliżyć istotę papieskiego nauczania.

Godziny wychowawcze zostaną przeznaczone na przypomnienie sylwetek wielkich Polaków, którzy odwiedzili jasnogórski klasztor, jak również na zaprezentowanie fragmentów filmu „Potop”.

Opis zwiedzanych obiektów

I. Zamek w Będzinie

Zamek ten jest najlepiej zachowanym obiektem tego typu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Jego historia sięga czasów średniowiecza, kiedy to strzegł lądowych i wodnych dróg łączących Kraków ze Śląskiem. Został rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego i zamieniony w twierdzę nadgraniczną.
Z zamkiem wiąże się szereg historycznych wydarzeń:
- pobyt Henryka Walezego, który w 1574 r zdążał na koronację do Krakowa
- w 1588 r zawarto tu tzw. pakty będzińskie zobowiązujące arcyksięcia Maksymiliana Habsburga do zrzeczenia się pretensji do ...