Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 5-6 LETNICH.
Temat: „Spotkanie z astronomem”.
Cele zajęć:
Cel główny: - zapoznanie z postacią wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika
Cele operacyjne:
Dziecko: - zna postać Mikołaja Kopernika
- wie jakiego odkrycia dokonał Kopernik, umie wyjaśnić powiedzenie - „Wstrzymał słońce ruszył Ziemię polskie go zrodziło plemię”
- potrafi budować komunikatywne wypowiedzi
- utrwala wiadomości na temat kosmosu
- potrafi rozwiązać labirynt, zagadkę rysunkową, słowną
- potrafi zgodnie współpracować w grupie
- potrafi układać kompozycję z figur geometrycznych wg wzoru
- prawidłowo reaguje na umówione sygnały słowne i muzyczne
Formy: z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Metody: aktywizujące, problemowe, zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
Środki dydaktyczne: opowiadanie „Jaś astronom”, ilustracje do opowiadania, ilustracje i portret Mikołaja Kopernika, książka pt. „Bohaterowie historii Polski”, napisy do czytania globalnego, mapa Polski, herb i symbol Torunia, plakietki do pracy grupowej dla każdego dziecka przedstawiające elementy kosmosu: planety: Ziemię i Saturn, gwiazdy, księżyc i słońce, zagadki słowne, zagadki rysunkowe, labirynt, figury geometryczne z kolorowego kartonu, kasety z nagraniami do zabaw ruchowych, toruńskie pierniki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna przy muzyce – „Powitanie z okrzykiem”. Dzieci poruszają się po sali do muzyki, na przerwę w muzyce zatrzymują się. Na zawołanie naucz. „Witam wszystkich, którzy…” podnoszą do góry ręce i wydają okrzyk: „hura!”.
2. Opowiadanie „Jaś astronom” ilustrowane obrazkami. Naucz. czyta opowiadanie ilustrując je równocześnie obrazkami wieszanymi w odpowiedniej kolejności.
3. Krótka rozmowa nt. opowiadania. Dzieci odpowiadają na pytania zadawane przez naucz. Wymieniają słowa związane z kosmosem, które wystąpiły w opowiadaniu – dzielą je na sylaby, wyodrębniają pierwszą i ostatnią głoskę w wyrazie.
4. Rozmowa nt. polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, prezentacja portretu Kopernika, wprowadzenie napisów do czytania globalnego ( Mikołaj Kopernik, wielki Polak, astronom). Odszukanie na mapie Polski miasta skąd pochodził Kopernik – Torunia, zaznaczenie go herbem Torunia oraz symbolem charakterystycznym dla tego miasta – piernikiem.
5. Zabawa wg pedagogiki Klauza „Samolot”.
6. „Mali astronomowie” - quiz wiedzy o kosmosie – praca w małych zespołach. Dzieci dzielą się na 5 zespołów zgodnie z wylosowanymi oznaczeniami dotyczącymi kosmosu.
• Rozwiązywanie zagadek słownych o kosmosie
• Udzielanie odpowiedzi na wylosowane pytania podsumowujące zdobyte wiadomości na temat kosmosu
• Układanie rakiet z figur geometrycznych wg wzoru
• Łączenie oznaczonych punktów przedstawiających „Wielki Wóz”
• Odszukaj i policz ile jest? Zaznaczanie właściwej ilości (6 –latki za pomocą cyfr, 5 – latki poprzez narysowanie odpowiedniej liczby kresek)
• Rozwiązywanie labiryntu „Odszukaj drogę rakiety do planety Ziemia”.
7. Podsumowanie quizu, przeliczenie zgromadzonych punktów.
W nagrodę degustacja toruńskich pierników – symbolu miasta skąd pochodził Mikołaj Kopernik.
Małgorzata Nowak