Dodaj publikację
Autor
Izabella Kania
Data publikacji
2008-08-19
Średnia ocena
3,00
Pobrań
159

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do zajęć języka niemieckiego dla klasy 4 szkoły podstawowej. Thema: Wie ist dein Zimmer? – Jaki jest twój pokój?
 Pobierz (doc, 37,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt do zajęć języka niemieckiego w klasie 4b

Nauczyciel prowadzący: Izabella Kania
Podręcznik – „Wir”

Thema: Wie ist dein Zimmer? – Jaki jest twój pokój?
Czas trwania: 1 jednostka lekcyjna – 45 min.

Cel lekcji: Umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem, opisania pomieszczenia (swojego
pokoju), znajomość nazw mebli i urządzeń znajdujących się w pokoju. Tworzenie
własnych krótkich wypowiedzi (opisywanie obrazka).
Umiejętność prawidłowego stosowania rodzajników określonych i nieokreślonych
w zdaniu.

Struktura lekcji:
I. Faza wprowadzająca (Einführungsphase)
Powitanie. Sprawdzenie listy obecności i pracy domowej.
• Wprowadzenie uczniów w nowy temat.
• Każdy z uczniów wymienia nazwę mebla, tłumaczenie nazw na j. niemiecki.

II./III. Faza prezentacji (Präsentationsphase) i faza semantyczna (Semantisierungsphase)

• Słuchanie z kasety tekstu – podręcznik „Wir”ćw. 14 str. 44
• Uczniowie słuchają tekstu 2 razy, najpierw w całości, potem we fragmentach; starają się zrozumieć, co zostało powiedziane i wykonują ćwiczenie.
• Objaśnianie nowych wyrazów i wyrażeń – najpierw przez samych uczniów, w razie potrzeby pomoc nauczyciela.

IV. Faza ćwiczeniowa (Übungsphase)

• Słuchanie z kasety tekstu i uzupełnianie ćwiczenia – praca samodzielna uczniów 14/44
• Wspólne sprawdzanie i korygowanie ewentualnych błędów.
• Ćwiczenie na utrwalenie słownictwa – 15, 16, 17 /44
• Aussprache – ćwiczenia z kasetą (wymowa) str. 45

V. Faza podsumowująca (Zusammenfassung)
Na koniec zajęć: zabawa – Wortschlange- łańcuch wyrazów tematyka: meble
VI. Praca domowa (Hausaufgabe)

• Przyswojenie nowego słownictwa i uporządkowanie już znanego
• Ćwiczenia z zeszytu ćwiczń – pisemne

Metody:
- komunikacyjna – niezbędna przy tego typu lekcjach, przygotowuje do mówienia i zachowania się w sytuacjach dnia codziennego
- praktycznego działania
- utrwalająca

Środki dydaktyczne:

▪ podręcznik
▪ kaseta
▪ ćwiczenia
▪ karta ze słownictwem: meble

Formy pracy:

▪ praca w parach
▪ praca samodzielna
▪ praca wspólna – cała klasa