Dodaj publikację
Autor
Izabella Kania
Data publikacji
2008-08-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
163

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do zajęć z języka niemieckiego w klasie 4 szkoły podstawowej. Thema: Möchtest du eine Tasse Tee trinken? – Chciałabyś napić się herbaty? Układanie dialogów i prezentacja.
 Pobierz (doc, 33,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt do zajęć z języka niemieckiego w klasie 4a

Thema: Möchtest du eine Tasse Tee trinken? –

Chciałabyś napić się herbaty? Układanie dialogów i prezentacja.

Nauczyciel prowadzący – Izabella Kania

Czas trwania: 1 jednostka lekcyjna – 45 min.

Cele lekcji:

- dydaktyczny – słuchanie, czytanie i tłumaczenie krótkiego dialogu
- poszerzenie słownictwa w zakresie tematu – nazwy produktów spożywczych
- przypomnienie już znanego zasobu słów oraz wprowadzenie nowego materiału.
- umiejętność krótkiej wypowiedzi: pytanie o samopoczucie, proponowanie czegoś do picia
- umiejętność ułożenia własnych wypowiedzi i dostosowanie ich do sytuacji

Metody:
• komunikacyjna – metoda ta jest niezbędna, ponieważ przygotowuje do mówienia i zachowania się w sytuacjach dnia codziennego
• audiolingualna
• podająca – podanie i wprowadzenie nowego słownictwa
• drama – polega na odgrywaniu scenek, inscenizacji i improwizacji. Działa na wyobraźnię uczniów i uczy współpracy z innymi, komunikacji pracy zespołowej

Środki dydaktyczne:

▪ plakaty z produktami spożywczymi i owocami
▪ podręcznik do nauki j. niemieckiego w klasie czwartej „Wir”
▪ podręcznik „Ich und du” z piosenką na płycie „Ich habe Durst“
▪ płyta CD z piosenką
▪ magnetofon
▪ rekwizyty, np. kubeczki

Forma pracy:

▪ praca w parach
▪ praca wspólna – cała klasa

Struktura lekcji:

I.Faza wprowadzająca (Einführungsphase)

Powitanie. Sprawdzenie obecności.
• Uczniowie aktywizują swoją wiedzę – krótkie przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć: zakres tematyczny – produkty spożywcze:
zabawa WORTSCHLANGE

II. Faza prezentacji ( Präsentationsphase)

• Tekst słuchany z płyty CD „Ich habe Durst”
• Odmiana czasowników na tablicy: trinken – pić; essen – jeść;
• Układanie krótkich zdań i zapisywanie ich: Ich möchte ein Glas Mineralwasser trinken.

III. Faza semantyczna (Semantisierungsphase)

• Tłumaczenie nowych wyrażeń z piosenki – „Ich habe Durst”
• Ćwiczenie wymowy nowych wyrazów sprawiających trudność

IV. Faza ćwiczeniowa (Übungsphase)

• Śpiewanie piosenki „Ich habe Durst”

• Ćwiczenie na mówienie – w parach, zadawanie pytań typu:
- Was trinkst du gern? Was möchtest du trinken? Was trinken Sie?
Odpowiedzi typu: Ich trinke gern eine Tasse Tee.
Ich möchte lieber ein Glas Saft.
• Układanie dialogów, ich prezentacja i ocenianie

V. Podsumowanie (Zusammenfassung)
Powtórzenie nowych wyrazów i wyrażeń poznanych na lekcji

Praca domowa

Zeszyt ćwiczeń 18/71; 19/71