Dodaj publikację
Autor
JOLANTA MUZYKA
Data publikacji
2008-08-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
291

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Prelekcja dla rodziców o zjawisku agresji wśród młodzieży. Agresja jest zjawiskiem, które staje sie coraz większym problemem w polskich szkołach. Media pełne są doniesień okolejnych przypadkach pobić uczniów przez rówięśników, znęcania się psychicznego a, coraz częściej także agresji uczniów wobec nauczycieli.....
 Pobierz (doc, 37,5 KB)

Podgląd treści


„JAK RADZIĆ SOBIE Z PRZEMOCĄ I AGRESJĄ UCZNIA”

Prelekcja dla rodziców przedstawiona na zebraniu

Agresja jest zjawiskiem, które staje się coraz większym problemem w polskich
szkołach. Media pełne są doniesień o kolejnych przypadkach pobić uczniów przez
rówieśników, znęcania się psychicznego, a coraz częściej także agresji uczniów wobec nauczycieli. Jednocześnie obniża się wiek zarówno sprawców, jak i ofiar przemocy w szkole. Wzrost zachowań agresywnych na terenie szkoły potwierdzają zarówno codzienne obserwacje nauczycieli i rodziców, jak i badania społeczne oraz statystyki policyjne. Przemoc stanowi szczególną formę zachowań agresywnych. Pojęcia „agresji „przemoc” często używane są zamiennie; te zjawiska bywają też trudnego odróżnienia w praktyce.
Agresja definiuje się najczęściej jako świadome zamierzone działanie, mające na celu wyrządzenie komuś szeroko rozumianej szkody- fizycznej, psychicznej lub materialnej.
Zachowania agresywne zdarzają się wszystkim ludziom, ale najczęściej bywają
jednorazowe bądź incydentalne. Charakterystyczna cecha agresji jest więc to,
że jej sprawca i ofiara nie pozostają nimi na zawsze, często „zamieniając się” swoimi rolami.
Agresja może być związana z uczuciem złości i stanowić jeden ze sposobów jej
wyrażania. Jednak złość to nie to samo, co agresja. Złość jest naturalnym uczuciem, które można wyrażać na różne sposoby, również konstruktywnie, np. rozmawiając z kimś na ten temat, podejmując próby rozwiązania konfliktowej sytuacji
W szczególnych warunkach agresja może przerodzić się w przemoc. Przemoc
to wykorzystanie swojej przewagi nad drugim człowiekiem (fizycznej, emocjonalnej, społecznej, duchowej). Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy osoba słabsza (ofiara) poddana jest przez dłuższy czas negatywnym działaniom osoby lub grupy osób silniejszych (sprawcy przemocy).
Przemoc może stać się formą uzależnienia, jeśli jest stosowana jako forma
rozładowania napięcia emocjonalnego, ponieważ jej sprawcy doznają wyraźnej
ulgi, i dlatego powtarzają podobne zachowania.
CO RODZI AGRESJĘ WŚRÓD DZIECI?
Z badań wynika, że najsilniejsze są dwa elementy wpływające na zachowania agresywne lub ich brak.
- rodzina
- grupa rówieśnicza
Po pierwsze rodzina, bardzo ważne jest emocjonalne nastawienie rodziców do dziecka , a zwłaszcza głównego opiekuna. Duża tolerancja opiekunów, którzy w żaden sposób nie ograniczają jego agresywnych zachowań wobec rodzeństwa, kolegów, dorosłych prowadzi do zwiększenia zachowań agresywnych.
„Wychowanie , w którym jest dużo miłości i zaangażowania ze strony rodziców, wyraźnie wytyczanie granic, jak dziecku wolno a jak nie wolno się zachowywać oraz niestosowanie metod wychowawczych opartych na sile przyczynia się do harmonijnego rozwoju dziecka i do wzrostu jego samodzielności”
Twierdzenie to dotyczy zarówno małych jak i starszych dzieci. W przypadku nastolatków ważne jest, aby rodzice wiedzieli w jakim środowisku ”obraca się” ich dziecko, co robi po szkole. Poznajmy kolegów ...