Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
MAŁGORZATA SULKOWSKA
Temat: Działalność misyjna na Świecie.
Motto:
„Kościół misyjny oddaje to, co otrzymuje; rozdaje ubogim to,
co jego bogatsi członkowie oddają mu wielkodusznie do dyspozycji”.
Jan Paweł II
Klasa: IV (integracyjna)
Etap edukacyjny: II
Przedmiot: Język polski
Blok przedmiotowy: Z podwórka - w Świat i do … szkoły
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne
Miejsce: Pracownia języka polskiego
1. Wstęp
W Afryce większość dzieci jest pozbawiona szczęśliwego i beztroskiego dzieciństwa, nie gra w piłkę, nie chodzi do szkoły, nie je słodyczy, natomiast często pracuje po kilkanaście godzin, nosi broń, zabija i ginie podczas walk. O tym, jak wygląda dzisiejsza sytuacja w Afryce, dokładnie nie wiemy. Tymczasem od wielu lat polscy misjonarze – księża i siostry prowadzą szkoły w Afryce, a coraz większa liczba Afrykańczyków przyjeżdża do oddalonej o tysiące kilometrów Polski. Mam nadzieję, że przedstawiony poniżej scenariusz zapozna dzieci z pracą misjonarzy i przybliży problemy z jakimi zmagają się ich rówieśnicy w krajach Trzeciego Świata. W budowaniu solidarności międzyludzkiej bardzo ważną rolę odgrywa kształtowanie wrażliwości na potrzeby i problemy innych ludzi, kształtowanie postaw tolerancji i otwartości na drugiego człowieka, na inną kulturę oraz uczenie współpracy i pomocy.
2. Cele:
Kształcenie umiejętności pracy ze słownikami, encyklopediami, itp. – wyszukiwanie konkretnych informacji;
Tworzenie notatki encyklopedycznej;
Czytanie ze zrozumieniem tekstu;
Układanie pytań;
Odpowiadanie na pytania otwarte;
Czytanie ze zrozumieniem mapy;
Uwrażliwienie na potrzeby i problemy dzieci w Afryce;
3. Forma zajęć:
Praca w grupach;
Praca w parach;
Praca indywidualna;
4. Metody:
Praca z tekstem;
Drama;
Dyskusja;
Burza mózgów;
5. Słowa - klucze:
Misja, misjonarz, konferencja prasowa, Afryka, adopcja serca.
6. Środki dydaktyczne:
Szary papier, kolorowe karteczki, schemat mapy Afryki, mapa Afryki.
7. Materiały pomocnicze:
Encyklopedia, słownik języka polskiego, słownik frazeologiczny, atlas geograficzny, załączniki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Poproś uczniów o podzielenie się na 3 grupy. Przydziel każdej z grup inne źródło tekstowe i poproś o odszukanie definicji słowa misja i misjonarz. (Uczeń odszuka w słowniku podane definicje i pozna znaczenie nowych słów).
2. Poproś przedstawiciela każdej z grup o odczytanie definicji i podanie źródła tekstowego z jakiego pochodzi. (Uczeń dowiaduje się, że można korzystać z różnych źródeł tekstowych). Omów definicje i podaj dzieciom temat lekcji. Zwróć szczególną uwagę na różne źródła tekstowe i podobne znaczenie definicji.
3. Poproś uczniów o zapisanie tematu lekcji i przepisanie definicji do zeszytu. (Dzieci starannie przepisują wiadomości do zeszytu). Ze względu na to, iż jest to klasa integracyjna nauczyciel ma wydrukowane kartki z definicjami dla dzieci z trudnościami, które uczniowie wklejają do zeszytu. (Załącznik ...