Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
eoine, 2009-05-03
scenariusz może i niezły, ale bez załączników :(
torusia24, 2009-09-01
czy możesz zapisywać pliki z rozszerzeniem .doc, a nie .docx, nie każdy ma Worda 2007
aneta76, 2011-05-04
no właśnie
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KL.IVD
Temat: ,,Patrzaj, oto jest kobieta, moja żoneczka Twardowska’’ – wokół wydarzeń ballady Adama
Mickiewicza.
Cele operacyjne:
Uczeń :
Zna i rozumie treść ballady.
Wie, kim był i kiedy żył Adam Mickiewicz.
Zna i rozumie trudne słowa.
Zwraca uwagę na ortografię.
Pracuje w grupie, doskonali komunikowanie się, rozwija umiejętności związane z podejmowaniem konkretnych działań, kształci umiejętności wzajemnego słuchania.
Umie ułożyć ogólny plan wydarzeń.
Dostrzega elementy baśni w balladzie.
Potrafi pracować z podręcznikiem, udzielając odpowiedzi kształci umiejętności ,,trzymania się tekstu’’.
Udziela odpowiedzi pełnymi zdaniami.
Rozumie i stosuje pojęcia: bohater pierwszoplanowy, drugoplanowy, postać realna, fantastyczna.
Używa poprawnej formy rzeczownika diabeł.
Materiały:
Karta z rebusem dla każdego ucznia.
Płyta z nagraniem wzorcowej recytacji utworu.
Zadania dla grup.
Tekst ballady – podręczniki dla kl. IV.
Słownik języka polskiego.
Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych.
Słownik poprawnej polszczyzny.
Słownik ortograficzny.
Krzyżówka dla każdego ucznia.
Formy pracy:
Praca w grupach.
Burza mózgów.
Metody pracy:
Praca z tekstem.
Przebieg lekcji:
Rozpoczęcie zajęć od rozwiązania rebusu ( załącznik nr1). Po upływie określonego czasu chętny uczeń podaje rozwiązanie – autora i tytuł utworu, który będzie omawiany na lekcji.
Przypomnienie wiadomości o Adamie Mickiewiczu – oś czasu w podręczniku.
Słuchanie nagrania. Śledzenie wzrokiem tekstu, podkreślanie wyrazów trudnych, niezrozumiałych.
Wyjaśnienie znaczenia niezrozumiałych wyrazów, w razie potrzeby praca ze Słownikiem języka polskiego i Słownikiem wyrazów obcych.
Nawiązanie do legendy o Janie Twardowskim: szlachcic zamieszkały w okolicy Krakowa, zajmował się alchemią, czyli chciał wynaleźć kamień filozoficzny, by móc zamieniać każdy metal w złoto, zaprzedał duszę diabłu w zamian za otrzymanie od niego darów.
Określenie czasu i miejsca wydarzeń.
Przydział zadań dla grup. Uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące treści przeczytanego utworu. Ciche czytanie tekstu.
Grupa pierwsza
Grupa druga
Grupa trzecia
Grupa czwarta
Do jakich wydarzeń doszło w karczmie Rzym podczas hucznej zabawy przed pojawieniem się diabła?
Dlaczego i na jakich warunkach Twardowski zawarł pakt z diabłem?
Jakie zadania postawił Twardowski przed Mefistofelesem? Dlaczego diabeł nie poradził sobie z trzecią próbą?
Które z postaci pojawiających się w karczmie są pierwszoplanowe, a które drugoplanowe? Które są realne, a które fantastyczne?
Redagowanie w grupach ogólnego planu wydarzeń ( cztery punkty ). Zapisanie na kartach. Przypięcie planów do tablicy.
Wybranie najlepszego planu i zapisanie go w zeszytach. Przykładowy plan wydarzeń:
Zabawa w karczmie. Pojawienie się diabła. Żądanie duszy. Ucieczka diabła.
Wyszukiwanie elementów baśni w utworze: postać i wygląd diabła, motyw zaprzedania duszy diabłu.
Ewaluacja:
Rozdanie każdemu dziecku krzyżówki, z którą uczniowie zapoznają się cicho czytając pytania i rozwiązują ją metodą ...