Dodaj publikację
Autor
Krzysztof Kozon
Data publikacji
2008-09-05
Średnia ocena
4,67
Pobrań
365

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Muzyka rockowa jako przedmiot zainteresowań młodzieży.
 Pobierz (doc, 52,5 KB)

Komentarze

justyna_belferka, 2009-10-09

Świetna publikacja! Bardzo mi się podoba temat i zgadzam się z Twoją opinią :) Również uważam ze muzyka rockowa ma olbrzymie znaczenie i będzie je miała to znaczenie nadal. Może zechcesz też przeczytać moje publikacje na http://www.eid.edu.pl/publikacje/ i je skomentować? Byłabym bardzo wdzięczna. Poza tym teraz trwa tam konkurs, który mógłby Cię zainteresować. Pozdrawiam Justyna

Podgląd treści


Muzyka rockowa jako przedmiot zainteresowań młodzieży.
Zakres pojęcia "muzyka rockowa" jest bardzo szeroki i ogólny. Wynika to bowiem ze złożoności źródeł, z których muzycy czerpali inspiracje oraz bogactwa kierunków i stylów, które mieszczą się pod wspólnym mianownikiem rocka.
Muzyka rockowa często bywa utożsamiana z rozrywkową. Już w średniowieczu można doszukać się muzyki rozrywkowej. Bo czym były ówczesne pieśni wędrownych trubadurów czy muzyka dworska XVIII wieku jak nie "rozrywką". Jednak z perspektywy czasu muzyka ta uważana jest za "poważną".
Oczywiście rocka nie można utożsamiać z muzyką rozrywkową w szerokim pojęciu. Muzyka rockowa lub ogólnie rock, to nie tylko rozrywka, ale także świadomość i postawy społeczne całej generacji ludzi związanych z tą kulturą.
Przeglądając literaturę muzyczną często można spotkać się z negatywnymi opiniami krytyków na temat rocka. Gatunek ten uważany jest zwykle za hałaśliwą, uproszczoną i wulgarną dziedzinę  muzyki co prawda warsztatowo już sprawną, ale prostacką.
Podział na muzykę "poważną" i "rozrywkową" czy "popularną" "zatracił obecnie swoją rację bytu, zwłaszcza w kręgu młodzieży, która interesuje się jednocześnie różnymi odmianami sztuki".
Dla starszego pokolenia muzyka młodzieżowa to często big beat, czy sentymentalne piosenki amerykańskie, dla słuchaczy najmłodszych to między innymi trash, psychodelic, rap. Tak więc granice gatunku stają się płynne, elastyczne w zależności od kategorii porządkowania.
O niższości muzyki rockowej w stosunku do "klasycznej" decyduje chociażby stwierdzenie, że "kompozytorzy muzyki rozrywkowej stosują dawno już przebrzmiałe środki wyrazowe.
Czy taki podział wynikający z przeznaczenia i wartości artystycznej jest słuszny? Muzyka rozrywkowa służy rozrywce, zabawie, relaksowi, a muzyka tzw. poważna służy... i tu właśnie nie wiadomo czemu?
Najsłuszniejszy będzie chyba podział, wynikający ze spojrzenia odbiorcy czyli słuchaczy na tę muzykę. "Muzyka jest jedna...", "To co każdy z nas odbiera jako muzykę rozrywkową -jest muzyką rozrywkową, a ta co jako muzykę poważną -jest muzyką poważną".
Ogromny rozwój środków masowego przekazu, w szczególności radia i telewizji powoduje, że muzyka dociera do nas bez trudu, chociażby z tego powodu, że nie musimy wychodzić z domu aby posłuchać ulubionego wykonawcy.
W związku z upowszechnieniem kultury muzycznej w latach powojennych powstaje zjawisko tzw. pop kultury. "Zjawisko to związane jest z przekazywaniem wielkim masom odbiorców identycznych lub analogicznych treści płynących z nielicznych źródeł i odnosi się do jednolitych form zabawy, rozrywkowej działalności wielkich mas ludzkich".
W okresie powojennym obserwuje się wzmożony rozwój wszystkich dziedzin życia człowieka. W wyniku rewolucji technicznej jednostka staje się coraz bardziej wyobcowana, co powoduje bunt wewnętrzny wielu młodych ludzi.
Powstają grupy młodzieżowe, które tworzą ideologie zasady ...