Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Co zrobić by ustrzec swoje dziecko przed
przemocą ?
Przestępczość zatacza coraz szersze kręgi i przybiera coraz bardziej brutalne formy nie tylko w dużych miastach, ale także w małych miejscowościach i wsiach. Najczęstsze przestępstwa, które spotykają nieletnich to wymuszenia, groźby i czyny lubieżne.
Rodzice wpajający swym pociechom podstawowe zasady bezpieczeństwa mogą ograniczyć możliwość dokonania wobec nich wielu przestępstw. Dzieci z natury są ufne i bezpiecznie czują się tam, gdzie widzą znajome osoby - w domu, na podwórku, w szkole, na klatce schodowej. Niestety wbrew pozorom czyha tam na nie wiele zagrożeń.
Żeby uchronić swoje dziecko od niebezpieczeństw, rodzice powinni być dla niego autorytetem, zapewnić mu w domu poczucie bezpieczeństwa. Dopiero wtedy, w atmosferze zaufania i zrozumienia, dadzą efekty rozmowy o tym, co mają robić dzieci, by były bezpieczne.
Co dziecko musi wiedzieć?
Już przedszkolak powinien zapamiętać :
- swoje imię i nazwisko,
- adres, numer telefonu do domu,
- imiona i nazwiska swoich rodziców.
➢ Powtarzaj dziecku, że jeśli nagle znajdzie się samo i nie wie gdzie jest , powinno podejść do policjanta. Nie strasz go osobami mundurowymi, lecz przeciwnie - wpajaj przekonanie, że to one mogą pomóc w trudnej sytuacji -radzą policjanci.
➢ Jeśli ktoś idzie za dzieckiem na ulicy i zaczepia je, powinno ono wiedzieć, że w takiej sytuacji ma podejść do najbliższej dorosłej osoby.
➢ Bezpieczne miejsca to także mieszkanie rodziny czy znajomych, szkoły,
instytucje publiczne, restauracje. Przejdź z dzieckiem drogę do szkoły i pokaż
mu miejsca, gdzie w razie niebezpieczeństwa powinno szukać schronienia.
Ustal z mieszkającą w pobliżu rodziną czy sąsiadami, którym ufasz i którzy
są w domu kiedy pracujecie, że Twoje dziecko może do nich pójść.
W mieszkaniu
➢ Naucz dziecko bezpiecznego zachowania w domu. Zacznij od wyrobienia nawyku zamykania drzwi na klucz. Jeśli dziecko musi zostać samo, przykaż by nie wpuszczało nikogo, nawet kolegów i żeby nie mówiło przez telefon, że jest samo. Niech spyta, kto dzwoni i powie, że przekaże wiadomość rodzicom. Przećwicz z dzieckiem te środki ostrożności. Wytłumacz mu, że nie każdy dorosły jest uczciwy.
➢ Przy telefonie zostaw spis numerów: policji, straży pożarnej, pogotowia, rodziny, sąsiadów, do pracy. Starsze dziecko naucz wzywania pomocy przez telefon, gdy na przykład ktoś dobija się do drzwi, a dorosłych nie ma w domu. Wyłącz aparat i przećwicz z synem czy córką wybieranie odpowiednich numerów. Jeśli w domu nie ma telefonu, niech woła o pomoc z balkonu albo przez otwarte okno.
Jak zachować się na ulicy
➢ Wytłumacz dziecku, żeby starało się bawić z kolegą albo w większej grupie. Idąc ...