Dodaj publikację
Autor
Paweł Dudek
Data publikacji
2008-10-17
Średnia ocena
5,00
Pobrań
71

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji wiedza o społeczeństwie.
 Pobierz (doc, 46,0 KB)

Podgląd treści


Paweł Dudek

Konspekt lekcji

Klasa I gimnazjum

1. Typ lekcji: lekcja mieszana – klasa I gimnazjum.

2. Formy pracy z uczniami – indywidualna i grupowa.

3. Temat lekcji: Moje miejsce w społeczeństwie.

4. Cele lekcji:
- poznanie zasad komunikacji
- poznanie struktury grupy.

5. Metody:
- praca z podręcznikiem
- praca w grupach
- symulacja (tutaj: przedstawianie gestów bez użycia mowy).

6. Środki dydaktyczne:
- Wiedza o społeczeństwie. I klasa gimnazjum, pod red. E. Kosińskiej, Kraków 2001.

TOK LEKCJI

|Ogniwa |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Czas i uwagi |
|1. Czynności |Przywitanie, sprawdzenie obecności, |Uczniowie przygotowują warsztat pracy. | |
|organizacyjno-porządkowe. |podanie tematu. | |5 min. |
|2. Realizacja nowych treści. |Nawiązywanie relacji. | | |
| | | |10 min. |
| |Wybrani uczniowie na forum klasy | | |
| |próbują przekazać sobie informacje | | |
| |zadane przez nauczyciela. Przekazują |Uczniowie wykonują ćwiczenie. | |
| |informacje bez użycia słów: | | |
| |- Lubię Cię | | |
| |- Jestem zmęczony | | |
| |- Wczoraj obejrzałem film. | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| |Przedstawienie schematu komunikacji. | | |
| | | | |
| | | | |
| |Gesty, mowa ciała. |Uczniowie notują | |
| |Proszę uczniów aby powiedzieli mi |w zeszytach. |5 min. |
| |jakie znają gesty, które są rozumiane| |(nadawca, odbiorca, kanał, |
| |przez wszystkich. Następie tłumaczę | |przekaz, kod) |
| |definicje komunikacji werbalnej i | | |
| |niewerbalnej. |Uczniowie notują (z moimi wskazówkami) | |
| | |czym oprócz mowy można się komunikować.|5 min. |
| | | |(gesty, mowa ciała, |
| |Grupy i więzi społeczne. | |ubranie, pismo…) |
| |Dzielę klasę na grupy 4-osobowe. | | |
| |Każda z grup ma za zadanie wymyślić | | |
| |swoją nazwę oraz scharakteryzować się| | |
| |według moich wskazówek. | | |
| | | | |
| |Na tej podstawie tłumaczę co to jest | | |
| |grupa społeczna, czym się |Uczniowie pracują w grupach. | |
| |charakteryzuje, oraz co to jest więź | | |
| |społeczna. | |10 min. |
| | | | |
| | | | |
|3. Rekapitulacja pierwotna. |Pytania nauczyciela. Odpowiadają | | |
| |zgłaszający się uczniowie. |Uczniowie odpowiadają. |5 min. |
| | | | |
| |- Co to jest komunikacja werbalna? | | |
| | | | |
| |- Co to jest komunikacja niewerbalna?| | |
| | | | |
| |- Co to jest grupa społeczna? | | |
| | | | |
| |- Co to jest więź społeczna? | | |
| | | | |
| | | | |
|4. Praca domowa i podsumowanie|Pytanie pisemne: |Uczniowie zapisują pytanie w zeszycie. |5 min. |
|zajęć. | | | |
| |Napisz do jakich grup społecznych | | |
| |należysz. Scharakteryzuj wybraną | | |
| |grupę do której należysz (ilość | | |
| |członków, cele, struktura, odrębność | | |
| |od otoczenia). | | |