Dodaj publikację
Autor
Magdalena
Data publikacji
2008-10-27
Średnia ocena
5,00
Pobrań
352

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Proponowany konspekt na lekcję wychowawczą p.t "W krainie fantazji". Lekcja pomaga zintegrować grupę, uczy współpracy w grupie.
 Pobierz (doc, 35,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI GODZINY WYCHOWAWCZEJ W KLASIE ……

Temat: Podróż w krainę fantazji.

Poziom nauczania: klasa …. gimnazjum

Miejsce: sala lekcyjna

Czas trwania:45’

Materiały: kartki papieru formatu A-4

Prowadzący:

CELE LEKCJI:

Cel główny:

• Pogłębienie integracji w grupie;

• Zaspokojenie potrzeby uznania przez poczucie się ważną, docenianą, twórczą osobą.

Cel pośredni:

• Rozwój wyobraźni;

• Docenianie osiągnięć innych uczniów;

• Nauka znoszenia nieoczekiwanych reakcji kolegów i koleżanek bez komentarza.

Metoda: układanie bajek w grupie, odczytywanie na forum klasy, nagradzanie oklaskami, wspólne nadawanie bajkom tytułów, relacja o metodach pracy w zespołach, a także o tym, co pomagało i co przeszkadzało.

Forma pracy: grupowa, indywidualna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Sprawy organizacyjne.

2. Podanie tematu lekcji oraz krótkie wprowadzenie do lekcji.

3. Nauczyciel prosi o dobranie się w zespoły pięcioosobowe na zasadzie mniejszej znajomości czy niewielkiej sympatii, podkreślając, że warto poznać bliżej innych kolegów i koleżanki. (Każdy zespół dostaje kartki papieru.)

4. Zadaniem każdego zespołu jest ułożenie bajki o dowolnej tematyce.
Czas zadania 15 minut.(Nauczyciel pilnuje czasu układania bajki)

Zasady przy tworzeniu bajki:

✓ Uwzględniamy pomysły wszystkich członków zespołu (np. każdy kolejno dokłada do wspólnej opowieści jedno zdanie. Pierwsze mówi osoba, której nazwisko zaczyna się na najwcześniejszą literę alfabetu);
✓ Tematyka dowolna;
✓ Bajka powinna być ciekawa może być też dowcipna, ale bez wulgaryzmów;
✓ Bajka powinna posiadać tytuł.

5. Po upływie 15 minut przedstawiciel każdego zespołu odczytuje bajkę wraz z tytułem na
forum klasy.

Zasady przy prezentacji bajki:

✓ Członkowie zespołu z czytającym włącznie nie reagują na ewentualne uwagi słuchających, nie komentują;
✓ Po zakończeniu prezentacji uczniowie nagradzają oklaskami każdą bajkę.

6. Po wysłuchaniu wszystkich bajek nauczyciel prosi poszczególne zespoły o relacje na
temat metody pracy:

➢ Jak pracowaliście, czy to był zupełny żywioł, czy tez wymyślaliście jakiś inny sposób, niż dokładanie zdań przez kolejna osobę?

oraz na temat czynników ułatwiających i utrudniających wspólną pracę:

➢ Co wam najbardziej pomagało, a co przeszkadzało we wspólnej pracy?

7. Przypomnienie o bieżących sprawach klasowych: składki, usprawiedliwienia, zwolnienia,

8. Zakończenie zajęć i podziękowanie wszystkim za udział.

Podpis osoby hospitującej Podpis nauczyciela prowadzącego lekcję

…………………………………. ……………………………………………