Dodaj publikację
Autor
Jadwiga Drągowska
Data publikacji
2008-10-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
290

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Odkryłem jaskinię - konspekt lekcji plastyki w klasie V.
 Pobierz (doc, 29,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI W KLASIE Vc

TEMAT: „ODKRYŁEM JASKINIĘ”

ZAGADNIENIE: sztuka przedhistoryczna, malarstwo jaskiniowe

CELE LEKCJI: -uczeń zna i potrafi tworzyć barwy czyste i dopełniające

-zna pojęcie kontur, realizm
-z pomocą różnorodnej palety barw swobodnie maluje
wybrane treści
-zna cechy malarstwa jaskiniowego
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: farby plakatowe, pędzle, szary papier;
Literatura: „Sztuka świata” cz.1;
„Wiedza o sztuce”; podręcznik kl.V
czasopismo: „Starożytne cywilizacje”
TECHNIKI: -malowanie farbami
METODY: -pogadanka, pokaz, praca malarska

FORMA PRACY: -zespołowa

Przebieg lekcji

1. Przygotowanie przyborów malarskich i szarego papieru.
2. Przypomnienie zestawień barw czystych i dopełniających (nawiązanie do pracy pt.: „Parasol na deszczu”).
3. Podanie tematu: „Odkryłem jaskinie”.
4. Krótkie przypomnienie sztuki przedhistorycznej.
5. Pokaz reprodukcji przedstawiających malarstwo jaskiniowe, zwracając uwagę na jego cechy.
6. Omówienie sposobu wykonania prac malarskich.
7. Zwrócenie uwagi na współpracę w grupie, estetykę i spokój.
8. Praca twórcza uczniów.
9. Prezentacja wykonanych prac i ocena pod względem prawidłowego ujęcia tematu.
10. Zwrócenie uwagi na pozostawienie porządku na stanowisku pracy i przywrócenia wcześniejszego ustawienia stołów.
11. Zadanie potrzebnych materiałów do lekcji następnej.

Samoocena pracy na lekcji w klasie V

Tematem zajęć było zagadnienie z historii sztuki przedhistorycznej „Odkryłem jaskinię”.
Zadaniem uczniów było wykonanie w zespołach prac malarskich, naśladując malarstwo jaskiniowe z okresu paleolitu. Prace wykonane przez dzieci cechowała duża swoboda pod względem palety barw, ujęcia tematu. Uczniowie sprawnie przygotowali się do podjęcia pracy:
• dobranie się w zespoły
• zajęcie miejsc w pracowni (stoły ustawione do pracy w grupach)
• przygotowanie warsztatu pracy
• zrozumienie tematu i charakteru pracy
• podział czynności przy pracy malarskiej

Podczas wykonywania prac malarskich zauważyłam duże zorganizowanie uczniów, dzięki któremu prace zostały skończone w wyznaczonym czasie. Słabą stroną lekcji była dyscyplina podczas pracy w grupach. Myślę, że powodem tego jest słabe przygotowanie dzieci do pracy w zespołach. Uważam, że można to zmienić zaczynając od mniejszych składów i odpowiednio dobranych tematów. W klasie piątej uczniowie powinni wykazać się umiejętnością uzyskiwania barw dopełniających, co uważam, że zostało w pracach malarskich wykazane. Uczniowie rozumieją pojęcia: barwy czyste, kontur. Przeprowadzenie tej lekcji wzbogaciło moje doświadczenia metodyczne. Planując kolejne lekcje przeprowadzone zaprezentowanymi metodami pracy, zwrócę uwagę na następujące kwestie:
• dyscyplinę podczas pracy malarskiej, którą powinnam uzyskać prosząc o wykonanie prac indywidualnie celem stworzenia obrazu zbiorowego
• wydłużając czas pracy na dwie jednostki lekcyjne