Dodaj publikację
Autor
Paweł Dudek
Data publikacji
2008-10-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
52

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji wiedza o społeczeństwie. Temat lekcji - Życie polityczne.
 Pobierz (doc, 45,0 KB)

Podgląd treści


Paweł Dudek

Konspekt lekcji

Klasa III gimnazjum

1. Typ lekcji: lekcja mieszana – klasa III gimnazjum.

2. Formy pracy z uczniami – indywidualna.

3. Temat lekcji: Życie polityczne.

4. Cele lekcji:
- poznanie pojęcia polityki
- poznanie regulatorów życia politycznego – normy prawnej i normy moralnej
- wypracowanie wizji idealnego polityka.

5. Metody:
- praca z podręcznikiem
- praca w grupach
- „burza mózgów”.

6. Środki dydaktyczne
- Wiedza o społeczeństwie. III klasa gimnazjum, pod red. R. Sobieckiego, Kraków 2001.

TOK LEKCJI

|Ogniwa |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Czas i uwagi |
|1. Czynności |Przywitanie, sprawdzenie obecności, |Uczniowie przygotowują warsztat pracy | |
|organizacyjno-porządkowe. |podanie tematu | |5 min. |
|2. Realizacja nowych treści. |Wprowadzenie | | |
| |w terminologię | | |
| | | | |
| | | | |
| |„Burza mózgów”. Słowo-hasło: |Uczniowie zapisują skojarzenia na | |
| |„polityka”. |tablicy oraz w zeszycie. | |
| | | |5 min. |
| |Po burzy mózgów proszę uczniów o | | |
| |ułożenie definicji polityki. |Uczniowie zapisują definicję do | |
| | |zeszytu. | |
| |Krótka pogadanka. | | |
| |Tłumaczę uczniom, że działania | | |
| |polityczne są regulowane przez | | |
| |różnego rodzaju czynniki. Wymieniam, | | |
| |że są wśród nich normy prawne oraz |Uczniowie słuchają a następnie zapisują| |
| |normy moralne. Następnie dyktuję |definicje obu norm do zeszytu. Po | |
| |definicję do zeszytu i proszę uczniów|zapisaniu uczniowie włączają się do | |
| |o dyskusję – które normy są bardziej |dyskusji. | |
| |przestrzegane przez polityków. | | |
| | | |10 min. |
| | | | |
| |Poprzednia dyskusja jest wstępem do | | |
| |wypracowania modelu idealnego | | |
| |polityka. Dzielę klasę na grupy | | |
| |kilkuosobowe. Grupy zastanawiają się | | |
| |jakie cechy powinien posiadać idealny| | |
| |polityk. Następnie uczniowie | | |
| |przedstawiają na forum klasy swoje | | |
| |przemyślenia. Zapisujemy ja na | | |
| |tablicy. | | |
| | |Uczniowie pracują | |
| | |w grupach. Korzystają | |
| | |z podręcznika. | |
| | | | |
| | | |10 min. |
| | | | |
| | | | |
|3. Rekapitulacja pierwotna. |Pytania nauczyciela. Odpowiadają | | |
| |zgłaszający się uczniowie. |Uczniowie odpowiadają |10 min. |
| | | | |
| |- Co to jest norma prawna? | | |
| | | | |
| | | |(Reguła zachowania się |
| | | |skonstruowana na podstawie |
| | | |przepisów prawa) |
| |- Co to jest norma moralna? | | |
| | | | |
| | | | |
| | | |(Reguła zachowania się, |
| | | |która jest oparta na |
| | | |społecznie przyjętych |
| |- Co to jest polityka? | |kryteriach dobra |
| | | |i zła) |
| | | | |
| | | | |
| | | |(Metody organizowania się |
| | | |społeczeństwa dla |
| | | |realizacji celów uznawanych|
| | | |za wspólne a także sposób |
| | | |przewodzenia we wspólnych |
| | | |działaniach) |
|4. Praca domowa. |Pytanie pisemne: |Uczniowie zapisują polecenie w |5 min. |
| | |zeszycie. | |
| |Który obowiązek obywatelski uważasz | | |
| |za najbardziej uciążliwy i dlaczego? | | |