Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Data: 24.10.2008
Klasa: III
Temat : Pies, jego zwyczaje i zachowania
CEL GŁÓWNY: uświadomienie dzieciom zagrożeń wynikających z kontaktów z nieznanymi psami
Cele operacyjne: uczeń:
• zna zasady opieki nad psem
• wie, że psy mają różne charaktery
• układa w całość obrazek pocięty na części
• uważnie ogląda film profilaktyczny
• odpowiada na pytania
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
• wie, jak zachować postawę obronną przed atakującym psem
Metody: pogadanka, rozmowa kierowana , zadania, oglądanie filmu, zabawa
Pomoce dydaktyczne: obrazki pocięte na części, klej, kartki papieru, szary arkusz papieru, komputer, rzutnik, ekran, film profilaktyczny „Uwaga pies – stop bezmyślności” do pobrania na stronie internetowej www.podlaska.policja.gov.pl , plansze demonstracyjne, akcesoria dla psa (kaganiec, smycz, kolczatka, miska, szczotka)
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie uczniów, wprowadzenie w tematykę i cel zajęć, układanie przez uczniów parami w całość obrazka pociętego na części, naklejanie na kartki, prezentacja prac.
2. Rozmowa na temat obrazków, rozpoznawanie i nazywanie ras psów na nich przedstawionych. Dzieci dzielą się własnymi doświadczenia na temat hodowli psów. Nauczyciel prezentuje akcesoria takie jak: smycz, kolczatka, kaganiec, szczotka, miska – dzieci nazywają zgromadzone przedmioty i omawiają ich zastosowanie.
3. Nauczyciel uświadamia dzieciom, że zwierzęta podobnie jak ludzie mają różne uczucia, mogą się bać, być wystraszone, radosne, smutne i bywa tak czasami, że są złe, a nawet agresywne.
a) Nauczyciel prezentuje ilustracje różnych nastrojów, dzieci je nazywają
radość złość smutek zdziwienie, strach
b) nauczyciel prezentuje dzieciom plansze ukazujące różne postawy i zachowania psa, kolejno je omawiając (zał. nr 1)
4. Nauczyciel zaprasza dzieci do obejrzenia krótkiego filmu profilaktycznego dotyczącego kontaktu człowieka z psem. Podczas filmu dzieci będą miały okazję dowiedzieć się jak należy postępować w przypadku spotkania z nieznajomym zwierzęciem, a także takim, które chce nas zaatakować i jak zachować się w przypadku takiego ataku.
5. Utrwalenie wiadomości jakie dzieci dowiedziały się z filmu poprzez odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczyciela:
a) Czy pies zawsze atakuje bez powodu? Jaka może być przyczyna ataku psa?
b) Jak należy się zachować, kiedy spotkacie nieznajomego psa, a wydaje się wam niebezpieczny?
c) Jak należy się zachować, kiedy pies zaczyna nas atakować?
d) Co należy zrobić, jeżeli pogryzie nas nieznajomy pies?
W trakcie udzielania przez dzieci odpowiedzi, nauczyciel zawiesza plansze z instrukcjami zachowania (zał. nr 2)
6. Utrwalenie pozycji „żółwia” w trakcie zabawy ruchowej. Dzieci spacerują po sali na
hasło „Uwaga zły pies” przyjmują pozycję obronną.
7. Podsumowanie, nauczyciel na zakończenie przypomina uczniom, że zwierzę nie jest samodzielnie myślącą istotą, kieruje ...