Dodaj publikację
Autor
Danuta Popek-Sokołowska
Data publikacji
2008-11-04
Średnia ocena
5,00
Pobrań
374

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przedstawia graficzne przedstawienie algorytmu w postaci schematu blokowego. Uczy formułowania sytuacji problemowych i ich rozwiązania w sposób praktyczny postaci algorytmu. Wyjaśnia co to jest algorytm i jakie istnieją sposoby ich przedstawiania.
 Pobierz (doc, 82,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI

Temat: Graficzne przedstawienie algorytmu.

Klasa: III gimnazjum

Zadanie: Algorytmy wokół nas, przykłady algorytmów rozwiązywania, problemów praktycznych i szkolnych. Ścisłe formułowanie sytuacji problemowych. Opisywanie algorytmów w języku potocznym. Podstawowe struktury opisu algorytmów. Zapisywanie algorytmów w postaci procedur, które może wykonać komputer.

Temat lekcji poprzedniej: Algorytmy obliczeń matematycznych w arkuszu i wykonane przez żółwia.

Co uczeń powinien już wiedzieć: Jak tworzyć arkusz kalkulacyjny. Tworzyć proste procedury w języku Basic.

Cele ogólne:
Kształcące:
1. Kształcenie umiejętności algorytmicznego rozwiązywania problemów.
2. Wyróżnianie tych działań, które można nazwać algorytmami.
3. Określanie sytuacji, w której otrzymuje się różne rozwiązania w zależności od danego warunku ( przykłady z różnych dziedzin ).

Poznawcze:
1. Zapoznanie ucznia z zasadami zamiany słownego opisu algorytmu na postać schematu graficznego.
2. Zapisywanie algorytmów w postaci ciągu kroków oraz poznanie graficznej prezentacji algorytmu – schematy blokowe .

Wychowawcze:
1. Uzasadnienie celowości prawidłowego i świadomego planowania działań.
2. Wykorzystanie TI ( np.: programu Basic ) do rozwiązywania problemów z różnych dziedzin nauki.

Cele operacyjne:
1. Uczniowie ściśle formułują przykładowe sytuacje problemowe, opisują algorytmy w języku potocznym.
2. Uczniowie poznają przykłady algorytmów rozwiązywania problemów praktycznych z różnych dziedzin nauki.
3. Uczniowie zapisują algorytmy w postaci graficznej.
4. Uczniowie zapisują algorytmy w postaci procedur i wykonują je na komputerze.

Metody osiągania celów:
- problemowa ( dyskusja, pogadanka )
- podająca ( objaśnienia )
- praktyczna

Forma zajęć:
- praca indywidualna
- praca w małych grupach

Środki dydaktyczne:
- stanowiska komputerowe
- program Basic
- Słownik Wyrazów Obcych PWN

Czas:
2 x 45 min.

TOK ZAJĘĆ

Wstęp.
1. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć, na których uczniowie zapoznali się z pojęciem algorytmu ( krótki rys ).
W słowniku wyrazów obcych znajdujemy pod hasłem „algorytm” wyjaśnienie, że jest to pewien schemat postępowania prowadzącego do osiągania określonego celu.
2. Dyskusja na temat „Co to jest problem?”. Uczniowie podają przykłady, opisują sytuacje problemowe z życia codziennego.
Problem istnieje wtedy, gdy uczeń w określonych warunkach ma coś wykonać ale nie jest poinformowany jak to ma zrobić.
3. W języku potocznym słowo algorytm uczniowie zastępują takimi słowami jak: przepis, metoda, wzór postępowania podczas rozwiązywania danego problemu.
Aby zbudować algorytm ( rozwiązać jakiś problem ) należy:
- ściśle sformułować cel, który chcemy osiągnąć
- stwierdzić, czy rzeczywiście cel ten jest jednoznaczny i osiągalny
- znać działanie, metodę postępowania jaką należy zastosować, aby osiągnąć zaplanowany cel. Musimy tak opisać wybraną metodę postępowania, aby ktoś kto mechanicznie będzie wykonywał nasze polecenia osiągnął prawidłowy rezultat.

Część właściwa

1. Algorytm. Algorytm to opis obiektów łącznie z opisem czynności jednoznacznie prowadzących do określonego celu. Algorytm musi posiadać początek i koniec. Chodzi tu ...