Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ lekcji z informatyki
mgr Danuta Popek-Sokołowska
|KLASA: |………………… |
|TEMAT LEKCJI: |Łączenie tekstu z grafiką |
|NAZWISKO NAUCZYCIELA: |mgr Danuta Popek-Sokołowska |
|DATA: |…………………… |
|CELE OPERACYJNE: |UCZEŃ WIE – jak zredagować dokument zawierający tekst i grafikę, jak skopiować fragment |
| |dokumentu, jak uruchomić kilka aplikacji i jak zapisać plik w folderze; |
| |UCZEŃ ROZUMIE – na czym polega kopiowanie przez schowek, przydatność nabytych umiejętności do|
| |tworzenia własnych projektów; |
| |UCZEŃ POTRAFI – wykorzystać narzędzia edytora grafiki i tekstu do stworzenia dokumentu według|
| |własnego pomysłu, sformatować tekst, zastosować skróty klawiszowe dla ułatwienia sobie pracy,|
| |przełączać się między dwiema aplikacjami; |
| |pogdanka, prezentacja, ćwiczenia |
|METODY I FORMY PRACY: | |
|POMOCE DYDAKTYCZNE: |stanowiska komputerowe, prezentacja komputerowa, karty pracy ucznia oraz karty samooceny i |
| |oceny nauczyciela, karty ewaluacji, płyta CD Gim – Inf. |
|PRZEBIEG LEKCJI: |Sprawy organizacyjne. |
| |Przedstawienie projektu na płycie CD dołączonej do podręcznika szkolnego – wczytanie |
| |dokumentu do ćwiczeń z płyty, zapisanie w osobistych folderach uczniów na dysku … |
| |Prezentacja możliwości wykonania podobnego ćwiczenia /wykonana przez nauczyciela/. |
|A – CZĘŚĆ WSTĘPNA |Wprowadzenie nazwy aplikacja, przypomnienie kopiowania przez schowek i skrótów klawiszowych. |
| |Pokaz możliwości przekształcania rysunków. |
| | |
| |Ćwiczenia indywidualne: |
| | |
| |Rozdanie uczniom kart pracy – instrukcji opracowanych przez nauczyciela. |
|B – CZĘŚĆ GŁÓWNA |Wykonywanie samodzielnie oraz pod kierunkiem nauczyciela ćwiczeń - projektów reklamowych; |
| |Nadanie nazwy dokumentowi i zapisanie go w odpowiednim miejscu na dysku. |
| |Ocena własnej pracy przez uczniów oraz ocena nauczyciela. |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
|C – PRACA DOMOWA | |
| | |
| |1. Przygotuj w zeszycie projekt ogłoszenia o zabawie karnawałowej z ciekawym, dowcipnym |
| |tekstem reklamowym. |
| |Dla dociekliwych: |
| |Jeżeli chcemy do tekstu dodać dźwięk lub motyw muzyczny lub fragment filmu możemy je odszukać|
| |również w Galerii ClipArt lecz do dokumentu tekstowego są wówczas wstawiane reprezentujące je|
|D – CZĘŚĆ UTRWALAJĄCA LUB ROZSZERZAJĄCA |ikony. Podwójne kliknięcie w ikonę spowoduje odtworzenie odpowiednich dźwięków. Pliki filmowe|
| |są reprezentowane przez obrazek – ikonę. Plik filmowy posiada rozszerzenie .avi – ma |
| |zazwyczaj duże rozmiary. Plik dźwiękowy ma rozszerzenie .wav lub mid lub mp3. Zależy to od |
| |reprezentowania dźwięku w pliku. |
Umiejętności kluczowe kształcone podczas zajęć – z Podstawy Programowej
1. W zakresie nauczania
– nauka poprawnego i swobodnego ... pisania – utrwalana
– rozwijanie wszelkiego rodzaju związków i zależności – kształcona
– traktowanie wiadomości przedmiotowych w sposób integralny – kształcona
2. W zakresie wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce
- planowanie i organizowanie ...własnego uczenia się – utrwalana
- efektywne współdziałanie w grupie, budowanie więzi ... podejmowanie decyzji – utrwalana
- rozwiązywanie problemów w twórczy sposób – kształcona
- odnoszenie do praktyki zdobytej wiedzy oraz potrzebnych doświadczeń i nawyków – kształcona
3. W sferze wychowawczej
- uczeń ma świadomość życiowej użyteczności zajęć – kształcona
OCENIANIE
- poprawność wykonania zadania ( stopień pomocy ze strony nauczyciela, samodzielność)
- twórcze rozwiązania
- wkład pracy ucznia ...