Dodaj publikację
Autor
Justyna Kargul
Data publikacji
2008-11-14
Średnia ocena
5,00
Pobrań
657

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja ta to scenariusz zajęć z wykorzystaniem technik multimedialnych dla kl. II. Jest to scenariusz zajęć pokzowych przeprowadzonych dla nauczycieli kształcenia zintegrowanego. Uczniowie przy pomocy prezentacji multimedialnej, internetu oraz scenek dramowych zdobywają wiedzę na temat zwyczajów i obrzedów wielkanocnych.
 Pobierz (doc, 48,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć zintegrowanych wykorzystaniem technologii informacyjnej dla klasy II
Krąg tematyczny: Idą święta.
Temat dnia: Poznajemy tradycje i obrzędy wielkanocne w Polsce.
Cele zajęć:
Uczeń potrafi :
• wyjaśnić znaczenie słowa "tradycja.
• wymienić niektóre zwyczaje i obrzędy wielkanocne,
• odróżnić pisanki, kraszanki, nalepianki i nakrapianki,
• wypowiadać się na temat przeczytanego tekstu.
• sformułować i zapisać życzenia świąteczne;
• zastosować zasady pisowni zwrotów grzecznościowych wielką literą.
• dodawać i odejmować liczby w zakresie 100 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
• mnożyć i dzielić liczby w zakresie 30.
• przeanalizować i rozwiązać zadanie tekstowe.
• korzystać z narzędzi przybornika w programie graficznym Paint
Cele wychowawcze
Uczeń potrafi:
• dostrzec piękno tradycji i zwyczajów świątecznych;
• współpracować w zespole;
• dbać o ład i porządek podczas pracy;
• ocenić swoją pracę.
 Uczeń rozumie:
• znaczenie kulturalnej zabawy podczas świąt.
• rozumie potrzebę właściwego zachowania się w różnych sytuacjach.

Metody pracy: pogadanka, rozmowa, drama, pokaz, praca z tekstem, działalności praktycznej.

Formy pracy: zbiorowa, grupowa jednolita, grupowa zróżnicowana., indywidualna.

Środki dydaktyczne: komputery, prezentacja multimedialna pt. „Wielkanocne obrzędy”, mapa Polski, opracowane
karty pracy, rekwizyty do inscenizacji, ozdoby wielkanocne.

Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do tematu – recytacja wiersza na powitanie gości i uczniów pt. „Wielkanoc”
2. Ustalenie co jest tematem zajęć.
3. Wyszukanie w encyklopedii multimedialnej znaczenia słowa „tradycja” i „obrzęd”.
4. Omówienie tradycji wielkanocnych poprzedzone przedstawieniem scenek dramowych dotyczących poszczególnych tradycji i obrzędów. (pisanki, Stół Wielkanocny, Składanie życzeń, Chodzenie z Kogucikiem Lany Poniedziałek, Pucheroki, ). Obejrzenie prezentacji multimedialnej.
5. Praca w grupach. wyszukiwanie na stronie internetowej: www.interia\wielkanoc.pl informacji na temat symboliki poszczególnych zwyczajów wielkanocnych. Udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania do przeczytanego tekstu.
6. Indywidualne uzupełnienie karty pracy sprawdzającej umiejętność rozróżniana pisanek, kraszanek, nakrapianek i nalepianek.
7. Praca w grupach zróżnicowana. (Redagowanie życzeń świątecznych).
I zespół – samodzielne redagowanie życzeń (uczeń zdolny)
II zespół - redagowanie życzeń przy użyciu zgromadzonego słownictwa. (uczeń dobry)
III zespół- tekst do uzupełnienia. (uczniowie najsłabsi)
Uczniowie jako zadanie domowe mają przepisać tekst życzeń na przygotowaną wcześniej kartkę świąteczną .
8. Zabawa ruchowa „Przedświąteczne zakupy”
9. Rozwiązywanie zadania:
Każdy uczeń otrzymuje paragon ze sklepu spożywczego. Na jego podstawie ma dokonać obliczeń i odpowiedzieć na pytania.
10. Rozwiązywanie zadania: „Połącz kurczaka z jajem”
W kopertach uczniowie otrzymują kurczaczki i jajeczka. Zadaniem uczniów jest dobrać je w odpowiednie pary. Pomogą wam działania, które są na skorupkach, zaś wyniki są na kurczakach.
11. Praca przy komputerach. Kolorowanie matematycznych pisanek.
12. Zadnie i wyjaśnienie pracy domowej:
I poziom (uczeń zdolny) Ułóż i napisz kilka zdań na temat wielkanocnych zwyczajów.
Wszyscy uczniowie otrzymują do uzupełnienia kartę ...