Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Chylewska SP Dębowa Góra
Data publikacji
2008-11-17
Średnia ocena
5,00
Pobrań
468

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam scenariusze zajęć wyrównawczych w klasie 1. Tematyka: 1.Porównywanie liczb w zakresie 10 - znaki <,>, =. 2. Rozpoznawanie figur geometrycznych. 3. Analiza i synteza słuchowo - wzrokowa wyrazów.
 Pobierz (doc, 77,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZE ZAJEĆ WYRÓWNAWCZYCH W KLASIE 1
Scenariusz 1
Klasa 1
Temat zajęć: Porównywanie liczb w zakresie 10 – znaki < , > , = .
Cele operacyjne: w wyniku udziału w zajęciach uczeń:
- rozumie znaczenie znaków < , > , =,
-ustawia znak < , > , = porównując różne elementy,
- pracuje samodzielnie.
Metody pracy: słowna, ćwiczeń praktycznych, oglądowa.
Formy pracy: indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita.
Pomoce dydaktyczne: klocki, kartoniki z kropkami, znaki < ,>, = na kartonikach, paski papieru, kartoniki z liczbami, karta pracy.
Przebieg zajęć:
1.Czynności organizacyjne:
• sprawdzenie listy obecności,
• rozdanie przygotowanych pomocy.
2. Nawiązanie do tematu zajęć:
• budowanie poziomych piramid z klocków i łączenie ich paskami papieru
- Ułóż 3 klocki po prawej stronie i 3 klocki po lewej prawej stronie, połącz klocki paskami.

- Jaki znak wstawiłbyś między klockami? Jak możemy to zapisać?
• układanie podpisu z kartoników:
=
- przeczytaj ten zapis (3 jest równe trzy)
- Ułóż 5 klocków po lewej stronie i 2 klocki po prawej stronie, połącz klocki paskami.

- Jaki znak wstawiłbyś między klockami? Jak można to zapisać? Przeczytaj zapis.
>
- Ułóż 3 klocki po lewej stronie i 6 klocków po prawej stronie, połącz klocki paskami.

- Jaki znak wstawiłbyś między klockami? Jak byś to zapisał? Przeczytaj zapis.
<
3. Zabawa z kartonikami z kropkami:
• Kładziemy przed uczniem kartoniki i prosimy o wstawienie znaku < , > , =., np.

…. ……
2 = 2 4 > 2

……
1 < 2
( dzieci wykonują wiele kombinacji)
4. Porównywanie liczb w zakresie 10.
• uczniowie podchodzą do tablicy i porównują ilości wyrażone przez liczby, np.
5….4 , 6…..2, 4…..10, 7…..3, 5…..8, 9…..7, itp.
5. Podsumowanie zajęć:
• wypełnienie karty pracy
| KARTA PRACY |
|Imię i nazwisko…………………………………………………klasa 1 |
|1. Wstaw w okienko znak < , > , = . |
| |
| |
| |
| |
|4 4 |
| |
| |
| |
|3 5 |
| |
| |
| |
| |
| |
|4 3 |
| |
|2. Wstaw znak < , > , =. |
| |
|2….. 4 6……3 |
|9……6 5 ……5 |
|10…..9 7…… 2 |

Scenariusz 2
Klasa 1
Temat zajęć: Rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- nazwa figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt,
- dostrzega różnice w budowie figur geometrycznych,
- konstruuje figury na geoplanie,
- dostrzega i pokazuje kształty figur w swoim otoczeniu,
- rozpoznaje figury geometryczne,
- wie, co to jest zbiór elementów.
Metody pracy: słowna, ćwiczeń praktycznych, oglądowa.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna jednolita.
Pomoce dydaktyczne: figury geometryczne, patyczki, plastelina, guma, kartony, karta pracy
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie obecności uczniów,
- rozdanie przygotowanych pomocy.
2. Nawiązanie do tematu zajęć:
- rozmowa na temat kształtu mebli w klasie
(jakiego kształtu jest zegar, tablica, ławka, okno itp.- uczniowie pokazują kształty tych figur i nazywają je)
3 ...