Dodaj publikację
Autor
Grażyna Woźnica
Data publikacji
2008-11-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
44

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dla dzieci 6-letnich dotyczący kształtowania umiejętności liczenia, określania i porównywania liczebności zbiorów, dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
 Pobierz (doc, 44,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Grupa: 6 – latki

Temat: „W wiejskiej zagrodzie”.

Treści podstawy programowej – Kształtowanie pojęcia liczby elementów zbioru,
wprowadzenie do arytmetyki liczb naturalnych.

Treści programowe – kształtowanie umiejętności liczenia poprzez:
• określanie i porównywanie liczebności zbiorów;
• ustalanie równoliczności zbiorów poprzez przeliczanie;
• dodawanie i odejmowanie w zakresie 10;
(Program Wych. Przedszkolnego „Moje Przedszkole” -
Cz. Cyrański, M. Kwaśniewska).

Cele operacyjne:

dziecko:

– rozumie pojęcie „tyle samo”;
– przelicza elementy zbioru w zakresie 0 – 10;
– dodaje i odejmuje w zakresie poznanych liczb.

Formy: indywidualna i zespołowa.

Metoda: praktycznego działania – eksponująca, problemowa, zadaniowa.

Miejsce: sala zajęć w przedszkolu.

Środki dydaktyczne:
– karty z kurami oraz sylwety jajek;
– karty pracy;
– emblematy cyfr;
– koperty z jajkami z napisem działań na „+”;
– dwa koszyki oznaczone cyframi;
– kredki, klej.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

|Lp. |Sytuacja edukacyjna |
|1. |SYTUACJA I |
| | |
| |„Kury i jajka” - nauczyciel wręcza dzieciom kartki z narysowanymi kurami, prosi o przeliczenie kur na kartce a następnie |
| |naklejenie tyle samo jajek. |
|2. |SYTUACJA II |
| | |
| |„Łaciate krówki” - dzieci otrzymują karty pracy, nauczyciel prosi aby dzieci policzyły ile łatek ma każda krowa a następnie |
| |dorysowały tyle samo kropek obok każdej krowy. |
|3. |SYTUACJA III |
| | |
| |„Ile dzieci ma mama?” - dzieci otrzymują karty pracy, nauczyciel prosi o przeliczenie ile każda mama ma dzieci i wstawienie |
| |odpowiedniej cyfry w puste okienko. |
|4. |SYTUACJA IV |
| | |
| |„W zagrodzie” - dzieci otrzymują karty pracy, na polecenie nauczyciela przeliczają zwierzątka a następnie zaznaczają |
| |odpowiednią cyfrę. |
|5. |SYTUACJA V |
| | |
| |„Kolorowe jajka” - dzieci otrzymują koperty z sylwetami jaj na których napisane są działania na „+”, nauczyciel prosi aby |
| |dzieci rozwiązywały działania a następnie kolejno wkładały je do koszka z odpowiednim oznaczeniem cyfrowym. |
|6. |SYTUACJA VI |
| | |
| |„Pisanki” - dzieci otrzymują karty pracy, nauczyciel prosi o obliczenie działań i pokolorowanie pól na pisance według kodu. |

Opracowanie: mgr Grażyna Woźnica
nauczyciel Publicznego Przedszkola nr 10
w Jastrzębiu Zdroju

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

DATA HOSPITACJI: GRUPA WIEKOWA: 6 – latki

EWALUACJA UMIEJĘTNOŚCI DZIECI 6 – LETNICH

|Lp. |Imię i nazwisko dziecka |I |II |III |IV |V |VI |
| | |sytuacja |sytuacja |sytuacja |sytuacja |sytuacja |sytuacja |
|1. | | | | | | | |
|2. | | | | | | | |
|3. | | | | | | | |
|4. | | | | | | | |
|5. | | | | | | | |
|6. | | | | | | | |
|7. | | | | | | | |
|8. | | | | | | | |
|9 | | | | | | | |
|10. | | | | | | | |
|11. | | | | | | | |
|12. | | | | | | | |
|13. | | | | | | | |
|14. | | | | | | | |
|15. | | | | | | | |
|16. | | | | | | | |
|17. | | | | | | | |
|18. | | | | | | | |
|19. | | | | | | | |
|20. | | | | | | | |
|21. | | | | | | | |
|22. | | | | | | | |

„X” - umiejętność rozwinięta; „ -” - umiejętność nie rozwinięta