Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Knych
Data publikacji
2008-11-24
Średnia ocena
5,00
Pobrań
199

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Płyniemy do Afryki z doktorem Dolittle i jego zwierzętami - scenariusz zajęć dla klasy drugiej szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 27,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęc edukacyjnych dla klasy II Szkoły Podstawowej.

Temat zajęc: Płyniemy do Afryki z doktorem Dolittle i jego zwierzętami.

Rodzaje aktywnosci:
– polonistyczna,
– artystyczna,
– ruchowa.

Wymagania programowe:

Umiejętnośc czytania ze zrozumieniem tekstów literackich.

Cele lekcji:
Uczeń:
– wyszukuje w książce fragmenty na dany temat,
– potrafi ustalic kolejnośc zdarzeń,
– zmienia wypowiedzenia na zdania,
– bogaci słownictwo o wiadomości o Afryce,
– wypowiada sie w sposób spójny i logiczny,
– argumentuje swoje stanowisko,
– redaguje ogłoszenie,
– zgodnie i aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie,
– wyzwala w sobie zainteresowania czytelnicze.

Formy pracy:
– indywidualna,
– w parach.

Sposoby mierzenia efektów:
– analiza kart pracy,
– obserwacja pracy uczniów i ich wypowiedzi,
– analiza wytworów uczniów.

Przebieg zajęc:

1. Wprowadzenie do tematu: rozwiązanie zagadki.
Próba formułowania tematu, ukierunkowana pytaniami.

Zagadka
Bardzo duży kontynent.
Królestwo lwów, żyraf, słoni i małp.
Można tam spotkac karawany na pustyni.

2. Przygotowania do wspólnej podróży.
Wskazywanie na mapie fizycznej świata Anglii i Afryki- pokazanie drogi, jaką muszą
pokonac podróżnicy. Odnalezienie tej samej trasy na globusie.

3. Doktor Dolittle zbiera załogę na wspólny rejs.
Dłuzsze wypowiedzi uczniów na temat wymagań wobec towarzyszy podróży doktora.
Wspólne czytanie zaproszenia na wyprawę. Przypomnienie zasad redagowania ogłoszenia i
samodzielna zamiana zaproszenia na ogłoszenie.
Odczytanie prac, umieszczenie ogłoszeń na kartonie i powieszenie w klasie.

Tekst zaproszenia:
Jeśli jesteś odważny, kochasz zwierzęta i chcesz przeżyc wiele przygód, wyrusz z nami w
bardzo niebezpieczną podróż do Afryki.

4. Zabawa ruchowa- “ Jesteśmy w podróży”
.
Nauczyciel opowiada dzieciom o przygotowaniach i przebiegu podróży. Uczniowie
pokazują czynności o których opowiada nauczyciel:np.:
Idziemy do portu. Niesiemy bardzo ciężkie kufry.
Zatrzymujemy się i czekamy na podpłynięcie okrętu.
Wypatrujemy go z lewej i prawej strony.
Wdrapujemy się po drabince na pokład. Wyruszamy.
Statek przechyla się raz w jedna raz w drugą stronę, a my za nim.
Oglądamy podpływające ryby. Jest zimno. Jest gorąco.
Statek rozbija sie o skały. Płyniemy do brzegu.

5. Porządkowanie wydarzeń zgodnie z kolejnością ich występowania w lekturze.
Zamiana wypowiedzeń w zdania. Przypomnienie, czym różni sie wypowiedzenie
od zdania, jak pytamy o czasowniki i co to znaczy forma osobowa czasownika.

Sprawdzenie poprawności wykonania zadania:
- Wiadomośc jaskółki.
- Wypożyczenie łodzi od marynarza.
- Wypłynięcie w morze.
- Spotkanie delfinów.
- Rozbicie statku na skale.
- Wezwanie przed oblicze króla Jolliginka.
- Zamknięcie doktora i zwierząt w więzieniu.
- Podstęp Polinezji.
- Dotarcie do krainy małp.
- Zbudowanie mostu przez małpy.

Przepisanie uporządkowanego planu w formie zdań do zeszytu.

6. Czytanie fragmentów książki- wybór najciekawszych wydarzeń- argumentowanie swojego
wyboru.

7. Ilustrowanie wybranego wydarzenia. Prezentacja prac.

8. Dłuższe wypowiedzi uczniów na temat Afryki ...