Dodaj publikację
Autor
Wioleta Pilecka
Data publikacji
2008-12-08
Średnia ocena
5,00
Pobrań
232

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Tytuł publikacji: Taniec liści. Scenariusz przeznaczony do realizacji na zajęciach nauczania zintegrowanego w klasie trzeciej.
 Pobierz (pdf, 172,1 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III b

Ośrodek tematyczny: Pora wesoła

Temat dnia: Taniec jesiennych liści
Czas realizacji 3 godziny lekcyjne

Zapis w dzienniku: Mnożenie i dzielenie w zakresie 100 – trening przed sprawdzianem. Prawda i
fikcja w wierszu „Kłótnia liści”. Czytanie utworu poetyckiego z podziałem na role. Liście
pospolitych gatunków drzew. Określanie cech charakterystycznych jesiennych liści. Rozwijanie
zdań za pomocą przymiotnika. Tworzenie kompozycji jesiennych liści – kredki pastelowe.

Cele ogólne:

zgromadzonego słownictwa

(cid:1) Rozwijanie i pogłębianie zainteresowania przyrodą
(cid:1) Doskonalenie umiejętności głośnego czytania oraz czytania z podziałem na role
(cid:1) Kształcenie umiejętności poprawnego rozwijania zdań z użyciem
(cid:1) Doskonalenie tabliczki mnożenia
(cid:1) Utrwalenie pojęcia przymiotnika
(cid:1) Rozwijanie pomysłowości i inwencji twórczej
(cid:1) Poznanie cech charakterystycznych liści pospolitych gatunków drzew


Cele operacyjne:
Uczeń:


Metody pracy:

Formy pracy:

(cid:1) Dostrzega zmiany w przyrodzie w zależności od pory roku
(cid:1) Wzbogaca słownik o wyrazy związane z jesienią
(cid:1) Odkrywa, że w utworze literackim wszystko jest możliwe
(cid:1) Czyta tekst z podziałem na role
(cid:1) Gromadzi i nazywa przymiotniki
(cid:1) Rozwija zdania
(cid:1) Rozróżnia liście pospolitych gatunków drzew
(cid:1) Mnoży i dzieli w zakresie tabliczki mnożenia
(cid:1) Rozwiązuje zadania tekstowe z zastosowaniem mnożenia i dzielenia w zakresie
(cid:1) Jest twórcą oryginalnych kompozycji plastycznych

100

− podające ( pogadanka, rozmowa, praca z tekstem, opis czynności)
− poszukujące (elementy metody problemowej)
− eksponujące (obserwacja, pokaz multimedialny)
− aktywizujące (bank wyrazów, „burza mózgów”, „za i przeciw”)
− operatywne (ćwiczeń i działań praktycznych)
− zbiorowa
− grupowa jednolita i zróżnicowana

indywidualna jednolita i zróżnicowana



Środki dydaktyczne:

 gra matematyczna z hasłem,
liście – okazy naturalne,

 bank wyrazów (kartoniki z przymiotnikami - do zawieszenia na tablicy)
ilustracje liści,

listki z kartonu,

 zasuszone liście,
tekst wiersza „Kłótnia liści”” (podręczniki „Wesoła Szkoła”),

 karta pracy
 karta matematyczna nr 38 ( matematyka „Wesoła Szkoła),
 projektor multimedialny
 komputer
 prezentacja multimedialna Power Point „Taniec jesiennych liści”
 kredki pastelowe


Przebieg zajęć:

Edukacja
Matematyczna

















Społeczno-
przyrodnicza






Przebieg zajęć

1. Trening przed sprawdzianem – mnożenie i dzielenie w

zakresie 100:

 Ćwiczenia techniki rachunkowej (gra „Milczek”)
 Mnożenie i dzielenie – działania wzajemnie odwrotne –

grafy strzałkowe

 Własności mnożenia – ćwiczenia praktyczne
 Kolejność wykonywania działań
 Dzielenie z resztą
 Rozwiązywanie zadań tekstowych
 Gra dydaktyczna z hasłem: „Taniec jesiennych liści”


2. Gromadzenie nazw drzew liściastych („burza mózgów”)

3. Pokaz multimedialny „Taniec jesiennych liści”:
Jednostkowe odczytywanie informacji o liściach

pospolitych drzew

 Odszukiwanie wskazanych liści ze zbioru okazów

Uwagi o
realizacji
Karty pracy
Matematyka
s. 38








Obliczanie
i układanie
iloczynów -
rosnąco.
Odczytanie
hasła.



Praca ...