Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Czarnków, 02.12.2008r.
Scenariusz zajęć do lekcji plastyki kl. IV
|Temat |Standardy wymagań: |Podstawa programowa: |
|Zapis w dzienniku: |1.1.f 1.2.b 3.5.g 3.8. 3.9. 5.1. | |
|O barwie. Świat z barw. | |treści nauczania:1, 2,4 |
Prowadząca: Kamila Dymek
Czas realizacji: 1 godzina lekcyjna
Cele ogólne:
✓ Rozróżnianie barw podstawowych i pochodnych.
✓ Omówienie treści i kolorystyki dzieła sztuki.
✓ Kształcenie umiejętności oraz ciekawości poszukiwawczej nowych rozwiązań
i form.
✓ Utrwalenie pojęcia: koło barw (krąg barw).
✓ Rozwijanie pomysłowości i inwencji twórczej.
✓ Dbanie o zachowanie ładu i porządku na swoim stanowisku pracy.
Cele operacyjne:
Uczeń:
✓ Wzbogaca słownik o wyrazy związane z barwami.
✓ Odkrywa, że w dziele sztuki wszystko jest możliwe.
✓ Rozróżnia barwy podstawowe i barwy pochodne.
✓ Jest twórcą oryginalnej kompozycji plastycznej „Świat z barw”.
✓ Potrafi prawidłowo stosować poznane wiadomości o barwie, malując pracę plastyczną.
✓ Wie, jak należy się zachowywać tworząc pracę plastyczną.
Metody pracy:
✓ podająco - eksponujące ( przyswajanie: pogadanka, pokaz multimedialny, )
✓ poszukująca (odkrywanie)
✓ praktyczno - aktywizująca (twórczych działań praktycznych)
Formy pracy:
✓ zbiorowa
✓ indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
✓ przedmioty codziennego użytku wykonane w kolorach podstawowych i pochodnych,
✓ reprodukcje obrazów,
✓ obrazy, które namalowano za pomocą barw podstawowych i pochodnych,
✓ projektor multimedialny,
✓ komputer,
✓ prezentacja multimedialna Power Point „O barwie”,
✓ palety,
✓ farby plakatowe, pędzle, kartki A3.
Standardy wymagań:
1. Czytanie
Uczeń:
1) odczytuje różne teksty kultury (w tym kształtujące tożsamość narodową i postawę obywatelską):
f) przekazy ikoniczne, w tym: komiksy, dzieła malarskie, rzeźby, rozpoznaje ich cechy charakterystyczne, dostrzega znaczenia dosłowne i odkrywa sensy przenośne.
2) określa funkcje elementów charakterystycznych dla danego tekstu:
b) posługuje się czynnie terminami: bohater, wątek, akcja, autor, narrator, epitet, porównanie, wyraz dźwiękonaśladowczy, rym, zwrotka, refren, baśń, legenda, opowiadanie, powieść, proza, poezja oraz podstawowymi terminami związanymi z przekazami ikonicznymi, plastyką, muzyką, radiem, telewizją, filmem, teatrem, prasą.
3. Rozumowanie
Uczeń:
5)opisuje sytuację przedstawioną w zdaniu za pomocą:
g) innego rysunku
8) ustala sposób rozwiązania zadania oraz prezentacji tego rozwiązania.
9) analizuje otrzymane wyniki i ocenia ich sensowność.
5. Wykorzystywanie wiedzy w praktyce
Uczeń:
1) posługuje się poznanymi terminami do opisywania zjawisk i sytuacji spotykanych
w środowisku.
Podstawa programowa:
Treści nauczania:
1.Kontakt z dziełem sztuki plastycznej- pomniki, galerie, muzea.
2. Środki wyrazu plastycznego i działania plastyczne w różnych materiałach i technikach i formach.
4. Różnorodne sposoby komunikowania (komunikacja pozawerbalna – język przestrzeni,
koloru, ciała)
Przebieg zajęć:
| | |
|Przebieg zajęć |Uwagi o realizacji |
| | |
|Przygotowanie do lekcji stanowisk, przyborów i materiałów |Praca indywidualna |
|(podkładki, naczynia na wodę, pędzle, farby, kartki). | |
|Wprowadzenie do tematu - pokaz multimedialny ...