Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I „Kanapkowy statek”
Cele :
• Odpowiada pełnym zdaniem na pytania dotyczące treści wiersza
• opowiada historyjkę obrazkową
• nadaje tytuły poszczególnym obrazkom
• dokonuje analizy i syntezy wyrazów
• zapisze literę j, J zwracając uwagę na poprawne rozmieszczenie jej w liniaturze
• umie zaśpiewać poznane piosenki
• zna wartości odżywcze jajek i warzyw.
Metody: słowna- opowiadanie, pogadanka, praca z książką
Problemowa- aktywizująca- gry dydaktyczne, inscenizacja
Przebieg:
1.Powitanie- piosenka ”Pozdrowienie chińczyków” i puszczamy iskierkę na dobry dzień.
2. Sprawdzenie pracy domowej- odczytanie wyrazów, które dzieci ułożyły ze znanych liter.
3.Wiersz” Kanapkowy statek”- analiza wiersza.
Jaki ma nastrój ten wiersz? Jakie masz uczucia gdy go słyszysz..
( radosny, wesoły, humorystyczny)jestem zadowolony, wiersz wywołuje w nas dobry nastrój, dobry humor. Jednocześnie ten wiersz jest bardzo pouczający…dlaczego? ( mówi, że należy jeść jajka i warzywa, żeby być zdrowym…)
W jakim celu mama gotowała jajka? Proszę o wypowiedź pełnym zdaniem
Mama gotowała jajka, bo chciała zrobić kanapki.
Dla kogo mama chciała zrobić kanapki?
Mama robiła kanapki dla swojej córki Joli
W jaki sposób przyrządzi mama kanapki?
Mama pokroi jajka cienko w plasterki, rzodkiewkę położy na chleb albo na bułkę. Doda również szczypiorku, natki pietruszki.
Mama przyrządzi więc zdrowe kanapki . Dlaczego?
Będą zrobione z jajkiem i z warzywami. Warzywa zawierają potrzebne witaminy a jajko zawiera oprócz witamin składniki odżywcze, dzięki którym możemy być zdrowi, silni, mieć mocne kości, zdrowe zęby, ładną cerę i zdrowe oczy.
A jaką niespodziankę przygotowuje mama z połówki jajka ?
Z połówki jajka mama przyrządzi łódkę.
Z czego będzie maszt i żagiel?
Masztem będzie słomka a żaglem może być liść sałaty ale może być też liść kapusty.
Jaki będzie kanapkowy statek?
Kanapkowy statek będzie zdrowy, smaczny i kolorowy.
Zachęcam was, żebyście w domu przygotowali razem ze swoją mamą taki kanapkowy statek.
4. Historyjka obrazkowa „Myjemy jajka” podręcznik str.58
Co dzieje się na pierwszym obrazku?
Jola wyjmuje jajka z kurnika.
Co robią Jola i Majka na drugim obrazku?
Jola i Majka chowają ( wkładają) jajka do lodówki.
Co dzieje się na trzecim obrazku?
Jola myje jajka a Majka wyciera ściereczką.
Jakie możemy ułożyć pytanie do czwartego obrazka? I odpowiemy na to pytanie:
Co możemy zrobić z jajek?
Z jajek możemy zrobić kanapki, omleta, na twardo, na miękko, kogel –mogel, jajka do ciasta, do naleśników, jajecznica, jajko –sadzone.
Teraz nadamy tytuły obrazkom:
1.Wyjęcie jajek z kurnika.
2.Włożenie do lodówki.
3.Mycie i wycieranie jajek.
4.Potrawy z jajek.
5. Jak się domyślacie bohaterem ...