Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM
Prowadzący: Karolina Ostrowska kl. II A 16, 17.12.2008r.
kl. II B 17.12.2008r.
Czas przeznaczony na realizację tematu: 90 minut
Temat lekcji: Uwielbienie dla nowonarodzonego Chrystusa w „Pieśni o Narodzeniu
Pańskim”.
Cele lekcji:
Na poziomie umiejętności:
- uczeń wymienia i omawia znane mu kolędy
- wskazać ciągłość tradycji tekstu kolędowego
- rozpoznać cechy kolędy – kołysanki
- podaje przykłady polskiej poezji religijnej tworzonej w okresie oświecenia (Karpiński)
- określa rodzaj liryki ze względu na temat i formę
- określa relację między człowiekiem a Bogiem zawartą w pieśni Karpińskiego
- wyjaśnić funkcję środków artystycznych w tekście literackim
- dokonuje uogólnień i wyciąga wnioski,
Na poziomie wiadomości:
- uczeń wykazuje się znajomością poszczególnych środków stylistycznych (metafor, epitetów, oksymoronów, pytań retorycznych, wykrzyknień)
- uczeń wykazuje się znajomością pieśni Franciszka Karpińskiego
- zna cechy pieśni (w tym kolędy) jako gatunku poetyckiego,
Na poziomie postaw:
- uczeń kształtuje poprawność językową
- zna zasady kulturalnej komunikacji
- uczeń wyrabia w sobie dbałość o estetykę
- uczeń pracuje z zaangażowaniem na lekcji
- uczeń wyrabia w sobie szacunek dla siebie i innych,
Materiały: podręcznik, słownik języka polskiego, kolędy na płycie CD
Metody: metoda problemowa, pogadanka heurystyczna, ćwiczeń praktycznych analizy tekstu literackiego .
Forma pracy: praca indywidualna, grupowa, zbiorowa
Przebieg lekcji:
|ETAPY LEKCJI |CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |CZYNNŚCI UCZNIÓW |UWAGI |
|Zaangażowanie |- nauczyciel ukazuje tradycję |- uczniowie wymieniają znane kolędy, | |
| |kolędy w Polsce ( prezentacja „ |wybierają ulubione, uzasadniają swój wybór| |
| |Kolęd polskich” , omówienie | | |
| |historii kolęd ) . | | |
| | | | |
| |-nauczyciel mówi o celach | | |
| |lekcji, podaje temat | | |
|Badanie + prezentacja |- nauczyciel prosi uczniów, aby |-uczniowie zapisują w zeszytach: | |
| |zapisali w zeszytach krótką |W średniowieczu pieśni związane z | |
| |historię kolędy, która z została|narodzeniem Chrystusa nazywano rotułami | |
| |przypomniana na początku lekcji |lub kantykami, zaś kolędami - noworoczne | |
| | |pieśni chwalące gospodarza i życzące mu | |
| | |dobrego urodzaju oraz pomyślności w nowym | |
| | |roku. | |
| | |Z kolędami wiążą się pastorałki, powstałe | |
| | |w XVIII wieku, będące pieśniami | |
| | |pasterskimi z motywem Bożego Narodzenia, z| |
| | |charakterystycznymi szczegółami | |
| | |obyczajowymi środowiska i epoki, w której | |
| | |powstały. | |
| | |Obecnie kolęda to pieśń religijna związana| |
| | |z Bożym Narodzeniem. | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| |-nauczyciel dokonuje zapowiedzi |-uczniowie wysłuchują nagrania z kasety | |
| |omawiania kolędy Franciszka | | |
| |Karpińskiego |-cicho czytają pieśń | |
| |-prosi o przeczytanie z | | |
| |podręcznika krótkiej notatki o | | |
| |poecie. | | |
| |Zapoznanie uczniów z treścią | | |
| |kolędy "Pieśń o narodzeniu | | |
| |Pańskim" | | |
| |-nauczyciel włącza uczniom płytę| | |
| |z nagraniem |-uczniowie wyjaśniają termin "pieśń" na | |
| | |podstawie informacji z podręcznika oraz | |
| | |podają przykłady różnych sytuacji z życia,| |
| | |w których towarzyszą one człowiekowi | |
| | | | |
| | |-uczniowie redagują definicję pieśni w | |
| | |zeszytach: | |
| | |Pieśń - najstarszy gatunek liryki, | |
| | |związany dawniej ściśle z muzyką, często z| |
| | |tańcem i chórem; także utwór wokalny ...