Dodaj publikację
Autor
Karolina Ostrowska
Data publikacji
2009-01-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
311

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II gimnazjum.
 Pobierz (doc, 58,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM

Prowadzący: Karolina Ostrowska
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut

Temat lekcji: Powtarzamy wiadomości o zdaniu złożonym.

Cele lekcji:
Na poziomie umiejętności:
- Uczeń utrwala wiadomości o budowie zdania
- rozpoznaje dwa typy zdań: zdania złożone współrzędnie i podrzędnie
- rozróżnia poszczególne rodzaje zdań
- wyszukuje zdania nadrzędne i podrzędne
- rozróżnia zdanie złożone od pojedynczego
- rysuje wykresy zdań
Na poziomie wiadomości:
- uczeń uświadamia sobie rolę wyrazów jako elementów budowy zdania, przystosowanych do pełnienia w nim różnych funkcji

Na poziomie postaw:
- uświadamia sobie znaczenie wiadomości z nauki o języku w życiu codziennym
- uczeń kształtuje poprawność językową
- zna zasady kulturalnej komunikacji
- uczeń wyrabia w sobie dbałość o estetykę
- uczeń pracuje z zaangażowaniem na lekcji
- uczeń wyrabia w sobie szacunek dla siebie i innych,

Materiały: podręcznik, słownik języka polskiego

Metody: pogadanka heurystyczna, metody zajęć praktycznych, metoda problemowa,
dyskusja, elementy dramy

Forma pracy: praca indywidualna, grupowa, zbiorowa

Przebieg lekcji:

|ETAPY LEKCJI |CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |CZYNNŚCI UCZNIÓW |UWAGI |
|Zaangażowanie |Przypomnienie wiadomości o |-uczniowie przypominają wszystkie wiadomości| |
| |zdaniu: |na temat zdania | |
| |- Co to jest zdanie? | | |
| |(wypowiedzenie logiczne | | |
| |zawierające czasownik w formie | | |
| |osobowej) | | |
| |- Jak dzielimy zdanie pod | | |
| |względem budowy? (na zdanie | | |
| |pojedyncze i złożone) | | |
| |- Jaka jest różnica między | | |
| |zdaniem pojedynczym a złożonym?| | |
| |(zdanie pojedyncze zawiera | | |
| |tylko jedno  orzeczenie, a | | |
| |zdanie złożone może mieć dwa i | | |
| |więcej orzeczeń) | | |
| |- Co to jest związek wyrazów? | | |
| |(para wyrazów połączona | | |
| |treściowo i gramatycznie) | | |
| |-Jakie związki wyrazów | | |
| |wyróżniamy w zdaniu? (związki | | |
| |współrzędne i podrzędne) | | |
| | | | |
| |-nauczyciel podaje | | |
| |przykład związku współrzędnego:| | |
| |silny i odważny | | |
| | | | |
| |- Czy te wyrazy mogą istnieć | | |
| |samodzielnie? (tak) | | |
| |- Jaki jest ich wzajemny | | |
| |stosunek? (nie określają się |-uczniowie przepisują informacje do zeszytu | |
| |wzajemnie, są niezależne lecz | | |
| |uzupełniają się treściowo) | | |
| | | | |
| | | | |
| |Przykład związku podrzędnego: |- uczniowie odpowiadają na pytania | |
| |o d w a ż n y h a r c e rz |nauczyciela | |
| |- W jakim stosunku pozostają | | |
| |wobec siebie wyrazy? | | |
| |(podrzędnym) | | |
| |- Który z wyrazów pełni funkcję| | |
| |wyrazu określającego, a który | | |
| |określającego? (wyraz określany| | |
| |– harcerz, określający – | | |
| |odważny) | | |
| |- Jak inaczej można nazwać | | |
| |wyraz określany i określający | | |
| |ze względu na pełnioną funkcję | | |
| |w związku | | |
| |frazeologicznym? (wyraz | | |
| |określany – wyraz nadrzędny, | | |
| |wyraz określający – wyraz | | |
| |podrzędny) | | |
| | | | |
| |Pamiętajmy, że gramatyki należy| | |
| |uczyć się systematycznie. | | |
| |Wiadomości zdobyte na jednej | | |
| |lekcji nauki o języku są | | |
| |potrzebne do zrozumienia nowych| | |
| |na następnej lekcji. | | |
| |Przekonacie się o tym na | | |
| |dzisiejszych zajęciach. | | |
| |Podobnie jak rodzaje związków | | |
| |wyrazów (współrzędne i | | |
| |podrzędne) rozróżnia się zdanie| | |
| |złożone współrzędnie i | | |
| |podrzędnie. | | |
| | | | |
| |- Zapisanie tematu lekcji. | | |
|Badanie + prezentacja |-nauczyciel odsłania jedną z | | |
| |tablic, na której uprzednio | | |
| |zostały zapisane następujące | | |
| |zdania do ...