Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Justynka13, 2014-11-26, ocena:
Bardzo stronnicza praca o negatywnym wydźwięku. Wywód nie potwierdzony żadnymi dowodami bo cytat człowieka zmarłego w 1914 raczej nim nie jest ;) Brak odniesień do współczesnych badań czy prac. Dałabym ocenę minusową ale się nie da.
PIERCING JAKO FORMA SAMOOKALECZENIA
Piercing – gromadzenie na ciele kolczyków, jest zjawiskiem powszechnym na zachodzie, a stającym się popularnym w Polsce.
Na terenie naszej Ojczyzny zaczynają się tworzyć ugrupowania, które w swych szeregach zrzeszają amatorów w/w metody zdobienia ciała. Tak więc stale powiększa się liczba osób będących kolekcjonerami kolczyków, których zbiory prezentują na własnym ciele.
Piercing , z jednej strony fascynuje, jest sposobem na poprawienie samopoczucia, jak również na przyciągnięcie uwagi innych. Jednakże nie każdy pasjonat ozdób u innych , decyduje się na kolczykowanie własnego ciała.
Dlatego tez można stwierdzić , że osoby stosujące piercing są specyficzna grupą. Grupę tę charakteryzują mechanizmy psychologiczne skłaniające ich do tej formy ekspresji, zapewne te mechanizmy prowadza do samookaleczeń.
Uważam , że pomiędzy piercingiem a samookaleczeniem nie ma żadnej różnicy. Mimo tego, że większość kolczykujących się uznaje piercing za sposób autokreacji, wyrażeniem własnej filozofii życia czy po prostu stylem życia, ja uważam piercing za formę samookaleczenia.
Zazwyczaj patrząc na „zakolczykowane” ciała , staram się odpowiedzieć sobie na pytanie : Co osoby „ zakolczykowane” przez to komunikują?
Czy to ich filozofia życia?
Czy być może wyrażają swoje trudności emocjonalne , a może wyrażają swoją traumatyczną przeszłość , z którą nie mogą sobie poradzić ?
Często zastanawiałam się również jakie motywy kierują osobą do zadawania sobie tylu cierpień oraz jaki wpływ wywiera piercing na osobowość człowieka .
Oglądałam liczne witryny internetowe, rozmawiałam na czacie z osobami stosującymi piercing i to pozwala mi stwierdzić, że kolczyki mają wyrażać osobowość, indywidualność, mają kreować wizerunek ich właściciela. Ekspresja, której służy piercing, ma najczęściej na celu chęć wyróżnienia się z tłumu, przyciąganie spojrzeń przechodniów czy imponowanie innym. Piercing daje również poczucie dopełnienia , bycie bardziej realnym, gdyż kolczyki wypełniają poczucie wewnętrznej pustki. Piercing jest również sposobem na przełamanie strachu przed bólem , sprawdzenie granic wytrzymałości , a także zamienienie bólu wewnętrznego na ból fizyczny.
Uważam , że w przypadku kolczykowania pojawiają się następujące mechanizmy wskazujące na związki z samookaleczeniem:
- traktowanie piercingu jako formy ekspresji
- odczuwanie przyjemności podczas przekłuwania skóry igłą
- ból związany z zabiegiem traktowany jest jako sposób na rozładowanie napięcia
- traktowanie bólu jako kary , a zarazem pokuty za swoje poczucie winy
- traktowanie piercingu jako formy uzależnienia od modyfikowania ciała
- traktowanie kolczykowania jako sposobu na przełamanie strachu przed bólem
- sprawdzenie przez kolczykującą się osobę ile jest w stanie wytrzymać
- odnawianie podczas bólu przekłuwania kontaktu z rzeczywistością
- zapomnienie o bólu psychicznym
- poczucie kontroli podczas opieki nad gojącymi się ranami
- dokonywanie w przeszłości samookaleczeń ( podcinanie żył) oraz myśli samobójcze
- niskie poczucie własnej wartości
Carl Liebermann ( światowej sławy ...