Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji z wychowania do życia w rodzinie dla klasy I Gimnazjum
TEMAT: Miłość! Czym jest i jak się rozwija?
CEL OGÓLNY:
❖ Uczeń rozumie istotę miłości;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Po zakończonej lekcji uczeń:
❖ Zna etapy rozwoju miłości;
❖ Potrafi określić różnicę pomiędzy zakochaniem a miłością;
❖ Zna rodzaje miłości;
❖ Zna różnice w sposobie okazywania uczuć w różnych relacjach międzyludzkich;
METODY I FRMY PRACY:
❖ Pogadanka;
❖ Rozsypanka wyrazowa;
❖ Burza mózgów;
FORMY PRACY:
❖ Zbiorowa;
❖ Grupowa;
❖ Indywidualna;
ŚRDOKI DYDAKTYCZNE:
❖ Karteczki w kształcie serca;
❖ Karta pracy miłość a zakochanie;
❖ Różnice między miłością a zakochaniem: materiał do pracy w grupach;
❖ Sentencje na temat miłości – rozsypanka wyrazowa;
❖ Tekst na temat miłości: 1 Kor 13,1-13
CZAS TRWANIA:
❖ 45 minut;
PRZEBIEG LEKCJI:
WPROWADZENIE:
❖ Powitanie;
❖ Sprawdzenie obecności;
❖ Wprowadzenie do tematu;
❖ Zapisanie na tablicy tematu i zagadnień, które będą omawiane na lekcji;
ROZWINIĘCIE:
1. Metodą burzy mózgów uczniowie poszukują odpowiedzi na pytanie: Czym jest miłość?.
W tym celu zapisują swoje skojarzenia związane z tym uczuciem na wcześniej przygotowanych przez nauczyciela karteczkach w kształcie serca. (Załącznik nr 1)Każdy uczeń ma 5 minut na zastanowienie się, po czym zgina swoją kartkę i przekazuje ją nauczycielowi. Następnie chętne osoby wypisują udzielone odpowiedzi na tablicy i stawiają kreskę przy tych, które się powtarzają. Po zapisaniu wszystkich pomysłów następuje ich podsumowanie i wyciągnięcie wniosków.
2. Nauczyciel stosując metodę pogadanki zapoznaje uczniów z etapami rozwoju miłości. Tłumaczy, że zdolność do miłości i sama miłość rozwija się i rośnie wraz z człowiekiem. Jest częścią składową normalnej zdrowej osobowości. Warto w tym miejscu zadać uczniom pytanie: Jak rozwijała się ich miłość od momentu urodzenia do dnia dzisiejszego?. Co i kogo kochali w poszczególnych etapach swojego życia? (np. mamę, tatę, smoczek, ulubioną zabawkę, inne dzieci, idola). Następnie uczniowie odpowiadają na kolejne pytanie, związane z obecnym stanem uczuciowym np. Czy obecnie darzysz kogoś uczuciem i dlaczego?. Udzielone (anonimowo) odpowiedzi posłużą nauczycielowi do scharakteryzowania etapów młodzieńczej miłości: adorowanie, flirt, sympatia, koleżeństwo, przyjaźń, zakochanie, narzeczeństwo, miłość małżeńska. Na zakończenie omawiania rozwoju miłości uczniowie próbują określić, z która z przedstawionych faz mogliby się utożsamić.
3. Uczniowie otrzymują kartkę, na której zapisane są dwa słowa: miłość i zakochanie. Ich zadaniem jest postawienie pomiędzy nimi następujących znaków: < = > . (Załącznik nr 2) Po zaprezentowaniu rozwiązań nauczyciel uświadamia uczniów, iż miłość jest uczuciem większym od zakochanie i oba te pojęcia różnią się od siebie. Ważne jest aby podkreślić, że zakochanie nie zawsze musi przerodzić się w miłość.
4. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda z nich otrzymuje zestaw ...