Dodaj publikację
Autor
karolina kokot-wardęga
Data publikacji
2009-01-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
179

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia w wybranych krajach Unii Europejskiej - Scenariusz zajęć świetlicowych.
 Pobierz (doc, 59,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat tygodnia: Tradycje i zwyczaje świąteczne.
Temat dnia: Tradycje i obyczaje świąteczne w krajach Unii Europejskiej.
Data realizacji:16.12.2008r
Czas trwania zajęć: 50 min
Grupa wiekowa: 7-10 lat
Cel główny:
-Poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętem Bożego Narodzenia, panujących w wybranych krajach Unii Europejskiej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
-zna formy, przygotowania się ludzi do Świąt Bożego Narodzenia,
-wie, że należy kultywować zwyczaje świąteczne ,
-jest zainteresowany życiem i zwyczajami innych narodów,
-potrafi wypowiadać się na temat zaprezentowanych wiadomości,
-potrafi poprawnie wypowiadać się na określony temat,
-zna zwyczaje świąteczne panujące w innych krajach europejskich,
-umie porównać polskie zwyczaje świąteczne ze zwyczajami w krajach europejskich,
-umie pracować w grupie,
-bezpiecznie posługuje się nożyczkami,
-zna prawidłowy układ sztućców na stole.
Metody i formy pracy na zajęciach:
-prezentacja multimedialna,
- rozmowa kierowana,
- praktyczne działanie,
-praca zbiorowa i grupowa.
Środki dydaktyczne:
-prezentacja multimedialna pt. „Tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia
w wybranych krajach Unii Europejskiej.”, płyta CD z kolędami polskimi,
4 arkusze białego papieru A3, gotowe ilustracje potraw z 4 krajów UE, nożyczki, klej, kredki , pisaki, kolorowy papier.

Przebieg zajęć

CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA 5 min
1. Powitanie i zaproszenie dzieci do wzięcia udziału w zajęciach. Przypomnienie imion wszystkich uczestników. Prośba, aby dzieci zajęły miejsca na krzesełkach tak, aby wszyscy dobrze widzieli ekran.
2. Krótkie wprowadzenie do tematu. Nauczyciel: Dziś zaprezentuję wam tradycje świąt Bożego Narodzenia w krajach Unii Europejskiej. Poznacie potrawy jakie się spożywa podczas świąt, jakie obyczaje panują podczas tego niezwykłego okresu w roku, dowiecie się także różnych ciekawostek, które sprawiają, że te święta spędza się inaczej w poszczególnych krajach. Przed prezentacją nauczyciel włącza kolędy i rozpoczyna prezentację.

CZĘŚĆ REALIZUJĄCA 35 min
1.Prezentacja trwa ok. 15 min
2. Rozmowa z dziećmi na temat ich wrażeń po obejrzeniu materiału.
Nauczyciel: Czy Belgowie świętują 26 grudnia?
Dzieci: Nie, jest to normalny dzień, w którym idzie się do pracy.
Nauczyciel: Czy zapamiętaliście gdzie udają się Czesi w dniu wigilii?
Dzieci: Czesi udają się na cmentarz.
Nauczyciel: Kto zażywa kąpieli w saunie przed wyjściem na pasterkę?
Dzieci: Estończycy.
Nauczyciel: Jakie obyczaje świąteczne zaginęły we Francji?
Dzieci: Śpiewanie kolęd i pasterka.
Nauczyciel: Ile dni na Litwie choinka jest w domu?
Dzieci: Dwa w Wigilię i Boże Narodzenie.
Nauczyciel: Co to jest kekatas?
Dzieci: Jest to kolędowanie od wsi do wsi, taki obyczaj na Łotwie.
Nauczyciel: Z tego kraju wzięła się tradycja zdobienia choinki?
Dzieci: Z Niemiec.
Nauczyciel: Kto przynosi prezenty w Słowacji?
Dzieci: Jeżiszka.
Nauczyciel: W tym ...