Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji koleżeńskiej
Nauczyciel: Anna Stróżyńska
Przedmiot: informatyka
Temat: Malowanie na ekranie – wykorzystanie narzędzi programu Paint.
Cel ogólny:
Wykonanie rysunku w programie Paint na zadany temat. Odpowiedni dobór i wykorzystanie narzędzi tego programu.
Cele szczegółowe:
Uczeń
• otwiera pliki z płyty CD, oraz zapisuje je na dysku,
• stosuje narzędzia do malowania,
• wyszukuje informacje w Internecie,
• samodzielnie projektuje rysunek,
• pobiera z rysunku kolory rysowania i tła,
• dołącza napisy do rysunku,
• dokonuje wyboru czcionki i jej atrybutów.
Metody i formy pracy:
Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji na temat poznanych narzędzi programu Paint wchodzących w skład przybornika oraz elementów okna programu.
Wykorzystanie podręcznika i płyty CD. Wyjaśnienie funkcji przycisku „weź kolor” oraz „tekst” poprzez wykonanie ćwiczenia praktycznego z płyty CD pt. „Zamek”, prezentacja czynności przez nauczyciela na ekranie – wykorzystanie projektora. Wyszukanie w Internecie wiadomości na zadany temat. Paca samodzielna uczniów zakończona oceną.
Podsumowanie lekcji.
Pomoce:
Podręcznik „Komputerowe opowieści” z płytą CD, rzutnik, ekran.
Przebieg lekcji:
1. Sprawy organizacyjne: organizacja klasy, porządek na lekcji, logowanie komputerów, sprawdzenie obecności, wpisanie tematu lekcji do dziennika.
2. Pogadanka powtórzeniowa na temat programu Paint: omówienie elementów okna programu, działania poznanych przycisków przybornika.
3. Zapisanie tematu lekcji na tablicy: Malowanie na ekranie.
4. Uruchomienie płyty z plikiem „Zamek”, podręcznik ćw. 6, str. 76 – 77.
[pic]
Omówienie działania narzędzia „weź kolor” [pic] - pokaz przy pomocy rzutnika.
Wykorzystanie kolorów z rysunku, ustawienie koloru tła i koloru rysowania, wypełnianie kolorem – praca indywidualna dzieci. Dorysowanie mgły za pomocą narzędzia „aerograf’ [pic], ustawienie wielkości plamki. Zapisanie pliku na dysku w folderze obrazy.
5. Wyszukanie informacji w Internecie o herbach. Adresy stron: www.herby.com.pl, www.heraldyka.net.
6. Samodzielne wykonanie projektu przykładowego herbu rodziny przy wykorzystaniu poznanych narzędzi. Ćw. 7, str. 77 – podręcznik. Wyjaśnienie funkcji narzędzia „tekst” [pic], wybór atrybutów czcionki – pokaz przy pomocy rzutnika, podpisanie rysunku. Zapisanie gotowej pracy na dysku w folderze obrazy pod nazwą herb.
7. Ocena pracy.
8. Podsumowanie lekcji.
Anna Stróżyńska