Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekty do lekcji z literatury polskiej
Klasa IV (szkoła podstawowa)
Temat lekcji:
a) bieżącej: Czytamy i opowiadamy utwór Adama Mickiewicza
pt.: Przyjaciele.
b) następnej: Czy prawdziwe jest przysłowie: Podwójnie żyje ten, kto posiada przyjaciela?
Cel ogólny:
Wykorzystanie tekstu literackiego do kształcenia umiejętności czytania
ze zrozumieniem, opowiadania i wnioskowania na temat postaw człowieka.
Cele operacyjne:
• uczeń z uwagą wysłuchuje recytacji wiersza;
• potrafi ustalić kolejność wydarzeń w utworze;
• doskonali umiejętność opowiadania odtwórczego według planu;
• używa cytatu jako argumentu;
• właściwie podpisuje ilustracje;
• stosuje poprawnie formy rzeczownika przyjaciel;
• wypowiada swoje zdanie na temat przyjaźni i krótko je uzasadnia;
• rozumie pojęcia: dialog, narrator;
• dostrzega wartość przyjaźni;
• potrafi wymienić cechy dobrego przyjaciela.
(Cele realizowane podczas dwóch jednostek lekcyjnych)
Metody dydaktyczne:
Heureza, metoda problemowa, metoda przekładu intersemiotycznego, metoda zajęć praktycznych, pogadanka.
Pomoce dydaktyczne:
▪ wzrokowe: ilustracje
▪ słuchowe: nagranie magnetofonowe
▪ podręcznik
Forma pracy: zbiorowa
Bibliografia metodyczna:
1. Chrząstowska B.: Lektura i poetyka.Wyd.1. WSiP. Warszawa 1987.
2. Nagajowa M.: ABC metodyki języka polskiego. WSiP. Warszawa 1995.
3. Węglińska M.: Jak przygotować się do lekcji? Oficyna Wydawnicza Impuls. Kraków 1997.
Przebieg lekcji:
Lekcja pierwsza
I. Wprowadzenie
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Pogadanka wprowadzająca:
Na ścianie lub tablicy widnieją trzy cytaty dotyczące przyjaźni:
Dla przyjaciela nowego nie odrzucaj starego.
Przyjaźń- to przede wszystkim szczerość, to krytyka błędów towarzysza.
Podwójnie żyje ten, kto przyjaciela posiada.
Uczniowie odczytują i wnioskują, co łączy powyższe cytaty?
a) Nauczyciel: Dzisiaj jak już domyśliliście się porozmawiamy o przyjaźni, która jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Dowiecie się na czym polega prawdziwa przyjaźń. Poznacie, jak można przekonać się o tym, czy ktoś jest naszym prawdziwym przyjacielem.
b) Przenosimy się wiec w krainie przyjaźni, która ma kształt wielkiej księgi.
W tej księdze znajdują się różne ciekawe opowiastki o przyjaźni prawdziwej
i fałszywej. Otwórzmy wiec ją i posłuchajcie jednej z tych opowiastek.
II. Rozwinięcie
1. Wysłuchanie utworu z kasety, dzieci śledzą go w książce.
2. Zapisanie tematu lekcji: Czytamy i opowiadamy utwór Adama Mickiewicza pt.: Przyjaciele.
3. Wyjaśnienie niezrozumiałych słów-zwrot: Dwój duch w jednym ciele.
a) Nauczyciel: Spróbujcie się zastanowić, czy nasz utwór
o przyjaźni jest wierszem.
b) Przeczytajmy go. Uczniowie czytają go po cichu.
c) Wniosek: Utwór o przyjaźni jest wierszem, bo składa się
z trzech strof. Każda ze strof zbudowana jest z wersów.
Wiersz posiada rymy i rytm.
4. Nauczyciel:
a) Jakie postacie występują w tym wierszu?
b) Co o nich wiemy?
W wierszu występują Leszek i Mieszek, którzy są przyjaciółmi.
Mieszkają oni ...