Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat tygodnia: Poznajemy tradycje Świąt Wielkanocnych.
Temat dnia: Wielkanocne przygotowania.
Grupa wiekowa:7-10 lat
Czas realizacji: 60 min
Cele główne zajęć:
• poznanie tradycji Świąt Wielkanocnych,
• wykonanie ozdoby świątecznej do mieszkania- wianek.
Cele operacyjne: uczeń
• swobodnie wypowiada się na określony temat,
• potrafi czytać i rozumie treść czytanego tekstu,
• zna tradycje wielkanocne kultywowane w domu rodzinnym,
• potrafi ułożyć wyraz z rozsypanki literowej,
• umie pracować w grupie,
• umie bezpiecznie posługiwać się nożyczkami,
• dba o porządek wokół siebie i estetyczny wygląd swojego otoczenia,
• przeżywa pozytywne emocje płynące ze wspólnej zabawy.
Metody i formy pracy:
• rozmowa kierowana,
• praktyczne działanie,
• praca indywidualna jednolita i w grupowa zróżnicowana.
Środki i pomoce dydaktyczne:
• rozsypanka literowa, ilustracje wielkanocnych symboli,
• karty świąteczne,
• wianki z gałązek, grynszpan, pisanki, kurczaczki, kwiatki, bibuła, rafia, klej, nożyczki,
• książka R. Repińskiej „Rodzina, tradycja, obrzędowość”,
• materiały na gazetkę: pisanki, kurczaczki, koszyczek, kwiatki, gwiazdki, płatki śniegu, gwiazdorki itd.
CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z dziećmi. Zachęcenie do udziału w zabawie „ Złap moje imię – stojąc w kręgu wszyscy przedstawiają się swoimi imionami. Jedno z dzieci dostaje piłkę, rzuca ją do wybranego kolegi. Osoba, która łapie, ma powiedzieć imię osoby, która rzucała i podaje do następnej, ta łapie i mówi imię tej, która do niej rzuciła itd. Zabawa trwa dopóki wymienione zostaną wszystkie imiona.
CZĘŚĆ REALIZUJĄCA
2. Nauczyciel prosi, by uczniowie zastanowili się, jak przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. Kieruje rozmową w taki sposób, by zwrócić uwagę uczniów na przedświąteczne porządki, wysyłanie kart świątecznych z życzeniami. Przedstawia dzieciom karty świąteczne i czyta przykładowe życzenia. Opowiada o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych. Zwraca uwagę na przygotowania do przeżywania świąt rozpoczynając od Środy Popielcowej następnie Niedzieli Palmowej, Triduum Paschalnego. Czytanie
i zawieszenie przygotowanych napisów z poszczególnymi świętami w widocznym miejscu
w świetlicy.
3. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe. Przedstawiciel każdej z grupy losuje kopertę, w której to znajdują się rozsypanka sylabowa. Grupy ma polecenie ułożenia wyrazu związanego z symbolem świąt i przyklejenie go przy odpowiedniej ilustracji na tablicy
(święconka, baranek, pisanki, babka wielkanocna, śmigus- dyngus, mazurek, rzeżucha- zwrócenie uwagi na pisownię tego wyrazu).
4. Nauczyciel rozdaje uczniom przygotowane wcześniej uplecione wianki z gałązek wierzby. Zadaniem uczniów jest ozdobienie wianków. Na początku wykonują pisanki z papiery
(odrysowują jajka z szablonu i wycinają je, nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczne posługiwanie się nożyczkami). Następnie dekorują wianki: grynszpanem, kurczaczkami, pisankami oraz kwiatkami z bibuły. Przypomnienie o porządku wokół siebie
i estetyczny wygląd swojego otoczenia.
5. Wystawa prac i nagrodzenie ...