Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Wilczek Grażyna
katechetka
NAZNACZENI CIERPIENIEM-
-WYBRAŃCY OPATRZNOŚCI
W życiu każdego człowieka w pewnym momencie przywołane zostaje pojęcie przeznaczenia. Czyż istnieje coś takiego, jak przeznaczenie? Czy los ludzki jest z góry ustalony i każdy ma w życiu swoją własną misję? Naturalnie każdy posiada swoje określone cechy i umiejętności, posiada pewne wyjątkowe talenty, są działania, które potrafi wykonać zdecydowanie lepiej niż inni. Z kolei każdy człowiek ma także swoje słabości i tym samym są umiejętności, których absolutnie nie potrafi posiąść, a którymi tak sprawnie operuje chociażby jego sąsiad. Zatem zjawisko to sugeruje, iż rzeczywiście jednostka ludzka najprawdopodobniej jest do czegoś przeznaczona. Posiada talenty, które musi w swoim życiu najlepiej wykorzystać-ma misję swojego istnienia. Czasami ów przeznaczenie się odczuwa, ktoś po prostu wie „do czego został stworzony”. Szczególnie widoczne jest to w przypadku powołania np. kapłańskiego, kiedy tak często słyszy się, iż potencjalni duchowni słyszą w sobie głos powołania do religijnej misji. Inni zaś długo poszukują swojego miejsca i poczucie przeznaczenia spada na nich nagle, niespodziewanie.
Często pojawia się ów zjawisko, kiedy to coś dzieje się wbrew naszej świadomej woli i odciska piętno na całym naszym życiu. Chociażby w przypadku, kiedy rodzimy się już z pewnymi-niekoniecznie dobrymi-skłonnościami, bądź coś spotyka nas nagle w toku naszego-często już skrupulatnie zaplanowanego-życia i całkowicie zmienia jego bieg. Oznacza to, że zostaliśmy czymś naznaczeni. Czasami jest to coś zupełnie wyjątkowego i wspaniałego, np. rodzimy się z genialnymi umiejętnościami matematycznymi, na studiach wygrywamy fortunę, która gwarantuje nam bezpieczną przyszłość czy też posiadamy tak wyjątkową urodę, że bardzo ułatwia to nam kontakty z ludźmi. Żaden z tych przypadków tak naprawdę nie zależy bezpośrednio od samego człowieka, jest mu to niejako odgórnie dane, ofiarowane przez los, naturę, Boga. Tak pozytywne naznaczenie rodzi wielką radość i często ułatwia człowiekowi życie. Jednakże istnieje także druga strona tego medalu. Przecież równie często obserwujemy sytuacje zupełnie przeciwne, czasami los szukuje dla nas niemiłe niespodzianki bądź też już od urodzenia przychodzi nam zmagać się z wielkimi przeciwnościami życia.
Naznaczeni chorobą od pierwszych chwil życia, doświadczeni przez los utratą rodziców, potępieni i zagubieni przez politykę, historię-te wszystkie przykłady także tyczą się nieodwracalnego i zarazem niezależnego od człowieka tzw. zrządzenia losu. Jednakże w takich sytuacjach nie ma radości, nagłego szczęścia-przeciwnie pojawia się smutek, nierzadko złość i poczucie skrzywdzenia, niesprawiedliwości, ów słynne pytanie „Dlaczego ja?”.
Okazuje się bowiem że bardzo często ludzie naznaczani są właśnie cierpieniem. Jeżeli cierpienie ma charakter permanentny, trwa już od urodzenia towarzyszy mu ogromne poczucie ...