Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Furgał
Data publikacji
2009-01-19
Średnia ocena
5,00
Pobrań
94

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz jest przeznaczony dla nauczycieli umiejących grać na pianinie. Przedstawia prostą, zabawową formę zapoznania dzieci z gamą. Przedstawione propozycje zabaw są dla dzieci ciekawe i atrakcyjne. Scenariusz zapewnia dobrą zabawę połączoną z edukacją muzyczną dzieci.
 Pobierz (doc, 30,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCEGO W GRUPIE 6-LATKÓW

TEMAT : Zabawy z gamą.

CELE OPERACYJNE
Dziecko:
- rozpoznaje piosenkę na podstawie słyszanej melodii
- reaguje na melodię wznoszącą się i opadającą
- śpiewa piosenkę zgodnie z melodią
- wygrywa rytm piosenki na instrumencie perkusyjnym
- odczytuje sylaby i podaje wyrazy, które zaczynają się tą sylabą
- śpiewa gamę z pomocą nauczycielki
- odróżnia dźwięki niskie, średnie, wysokie
- zaznacza każdy takt piosenki na raz tupnięciem

CELE OGÓLNE
- doskonalenie poczucia rytmu
- kształtowanie słuchu muzycznego
- reagowanie na zmiany w muzyce
- doskonalenie umiejętności śpiewania gamy
- kształtowanie umiejętności rozróżniania i nazywania dźwięków
- doskonalenie gry na instrumentach perkusyjnych

ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- pianino
- ilustracje
- kartka papieru i kredki
- instrumenty perkusyjne

FORMY PRACY
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualne

METODY
1. Analityczno- percepcyjna
2. Problemowo- twórcza
3. Problemowo- analityczna

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Zabawa ruchowa „Cztery koła”- rozróżnianie piosenki na podstawie melodii
Dzieci podzielone na cztery grupy i tworzą koła. Dla każdego koła
przyporządkowana jest inna piosenka. Porusza się to koło dla którego jest
grana na pianinie melodia ustalonej piosenki.

2. Zabawa „ W górę i w dół” – reagowanie na melodię wznoszącą się i
opadającą
a) pokazywanie dźwięków.
- podskoki po sali przy akompaniamencie pianina. Na pauzę zatrzymują się i
uważnie słuchają, jaka zabrzmi melodia. Jeśli gama unosi się, dzieci
wchodzą na ławeczki, jeśli opada kładą się na podłogę.
- dzieci siedzą w gromadce, zamykają oczy i wyciągają przed siebie jedną
rękę. Nauczycielka gra pojedyncze dźwięki coraz wyżej lub coraz niżej.
Dzieci ruchem ręki pokazują, czy kolejny dźwięk był wyższy, czy niższy.
- dwoje wybranych dzieci staje plecami do siebie i oboje zamykają oczy.
Wyciągają jedną rękę do przodu i ruchem określają kierunek pojawiających
się dźwięków.
b) rysowanie dźwięków
- każde dziecko dostaje kartkę papieru i kredkę. Dzieci spacerują po sali, na
akord siadają przy kartkach i rysują linię zakończoną strzałką zgodnie ze słyszana muzyką w górę lub w dół.

3. Śpiew piosenki „Cztery piłki” z podziałem na dwie grupy. Jedna grupa
śpiewa, a druga gra na instrumentach perkusyjnych.

4. Pokaz drabinki z ośmioma szczeblami po której, wspina się kotek. Odczytanie
sylaby zapisanej przy każdym szczeblu drabiny. Próba śpiewu gamy wraz z
nauczycielką.

5. Zabawa ruchowa „Kotek”- reagowanie na zmiany w muzyce
dźwięki wysokie - kot wspina się wysoko
dźwięki niskie - pije mleczko
dźwięki średnie - chodzi na czworakach

6. Zabawa słuchowa „ Który to dźwięk”?- rozróżnianie i nazywanie dźwięków gamy
Dzieci liczą, który dźwięk nauczycielka zagrała i próbują go nazwa a z
akompaniamentem pianina zaśpiewać.
Szukanie wyrazów rozpoczynających się tą sylabą i zaśpiewanie ich przez
dzieci według własnej interpretacji.

7 ...