Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI CHEMII Z ELEMENTAMI EKOLOGII - 1
DZIAŁ PROGRAMOWY: Związki chemiczne w składnikach pokarmowych i w życiu codziennym.
KLASA III GIMNAZJUM
TEMAT: Energia jądrowa, a środowisko.
CEL LEKCJI: uczeń ma świadomość korzyści i zagrożeń jakie niesie ze sobą energetyka jądrowa.
METODY: słowno – naprowadzająca, praca z komputerem, encyklopedią.
FORMA PRACY: praca w grupach.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: komputer z dostępem do internetu, odtwarzacz DVD, telewizor, filmy edukacyjne, encyklopedia, duże kartony, mazaki.
Uwagi: Temat realizowany na dwóch godzinach lekcyjnych.
I Część wstępna i organizacyjna
1. Powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
II Część właściwa
1. Temat: Energia jądrowa, a środowisko.
2. Projekcja krótkiego filmu edukacyjnego wprowadzającego do tematu lekcji.
3. Praca w grupach – uczniowie opracowują wylosowane zagadnienia dotyczące energetyki jądrowej i przygotowują prezentacje w formie plakatu.
Grupa 1: Porównanie zanieczyszczeń środowiska przez energetykę jądrową i węglową.
Grupa 2: Awarie reaktorów jądrowych i ich efekty: skażenie i degradacja środowiska, wpływ na organizmy żywe.
Grupa 3: Wykorzystanie energii jądrowej w medycynie i przemyśle.
Grupa 4: Ochrona środowiska przed skażeniem jądrowym.
4. Prezentacja plakatów.
5. Energia jądrowa – za, czy przeciw? (dyskusja)
III Podsumowanie i uporządkowanie wiadomości
IV Ocena pracy uczniów
Opracowała Elżbieta Bilewicz - Szyrmer