Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Bożena Łosińska
Przemoc w rodzinie i w szkole
RODZINA A PRZEMOC
Rodzina, to bardzo ważna instytucja i ma do spełnienia wiele istotnych zadań. Niestety, nie każda rodzina spełnia pokładane w niej nadzieje. Istnieją rodziny dysfunkcjonalne i takie, w których rządzi przemoc. Stereotyp rodziny jako najwyższej wartości i oazy wszelkiej szczęśliwości sprawia, że trudno nam się pogodzić z myślą, że nasza własna rodzina czasem daleko odbiega od ideału. To dlatego wiele kobiet długo ukrywa przemoc rozgrywającą się za zamkniętymi drzwiami.
W tradycyjnym modelu rodziny, od kobiety oczekuje się rezygnacji z własnych potrzeb i aspiracji, oraz poświęcania się dla dobra rodziny.
Kobiety obarcza się odpowiedzialnością za stosowaną wobec nich przemoc, za to że mąż je zdradza i nadużywa alkoholu, oraz za to, że dzieci źle się uczą. Takie podejście do rodziny oznacza w istocie zezwolenie na przemoc i usprawiedliwienie obojętności tych którzy są jej świadkami.
Czas zrozumieć, że wartości związane z życiem rodzinnym i szacunek do instytucji małżeństwa nie mogą oznaczać zgody na cierpienie i krzywdę poszczególnych jej członków. Nie możemy udawać, że wszystkie rodziny są szczęśliwe, a przemoc jest zjawiskiem marginalnym, występujących tylko w tych patologicznych rodzinach, w których nadużywa się alkoholu.
Każdego roku miliony kobiet padają ofiarą przemocy ze strony swych mężów i partnerów. Dom rodzinny to miejsce, w którym zdrowie, życie i godność osobista kobiet, zagrożone są bardziej niż na ulicy, w parku, lesie, czy gdziekolwiek indziej.
Wbrew powszechnemu przekonaniu sprawcami większości zabójstw, zgwałceń i ciężkich uszkodzeń ciała, nie są kryjący w ciemnych zaułkach bandyci, lecz bliscy domownicy i członkowie rodzin.
87% aktów przemocy, jakiej doznają kobiety, to przemoc ze strony osób najbliższych: mężów i partnerów. Jak wynika z badań 98% pokrzywdzonych w wyniku przemocy domowej to kobiety. Przemoc w rodzinie jest częściej przyczyną zranień i innych uszkodzeń ciała kobiet, niż wszystkie inne przyczyny - np. wypadki samochodowe, napady i zgwałcenia ze strony obcych napastników - razem wzięte.
Z badań dotyczących rodziny, a także z obserwacji życia codziennego wiadomo, że ludzie niechętnie mówią o występujących w niej negatywnych zjawiskach. Często idealizują obraz własnej rodziny, chętniej mówią o tych aspektach życia rodzinnego, które są świadectwem małżeńskiego sukcesu, a swoje domowe porażki starają się ukryć lub powierzają je tylko zaufanej osobie.
Zjawisko przemocy domowej
Przemoc to każde zachowanie, które nas poniża, narusza nasze prawa i powoduje psychiczne lub fizyczne cierpienie. Nie musi wiązać się z fizycznymi obrażeniami. Znęcanie się psychiczne i wymuszanie współżycia seksualnego są również formą przemocy.
Przemoc w rodzinie jest szczególnie ...