Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Opracowała : mgr Aneta Palmowska-Surma
Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu
Wprowadzanie nowych zagadnień gramatycznych przysparza czasem kłopotów i nauczycielowi a przede wszystkim uczniom. Najczęściej Rola nauczyciela sprowadza się do podania suchej teorii i zapisania przykładów na tablicy. Bierny uczeń zapisuje reguły do zeszytu, często nie bardzo rozumiejąc ich znaczenie i potrzebę. A przecież od samego początku uczeń może brać udział w tworzeniu zasad i reguł, naturalnie pod odpowiednim kierunkiem swojego nauczyciela. Wówczas szybsze jest przyswajanie nowej wiedzy, która nie wydaje się już taka niepojęta. Efektem moich obserwacji jest cykl konspektów dotyczących wprowadzania zagadnień gramatyki metodami aktywizującymi ucznia, którego aktywność podczas zajęć lekcyjnych jest znacząca. Poniżej publikuję jeden z przykładowych konspektów, mając nadzieję, że stanie się on źródłem wielu innych pomysłów nauczycieli.
Thema: Wprowadzenie czasu Perfekt.
Cele lekcji:
• uczeń zna zasady tworzenia czasu Perfekt wybranych czasowników regularnych i nieregularnych
• uczeń zna wybrane formy Partizip II czasowników nieregularnych
• uczeń umie tworzyć formy Partizip II czasowników regularnych
• uczeń prawidłowo tworzy zdania w czasie Perfekt
Materiały:
• przygotowane materiały we własnym zakresie
• zestaw ćwiczeń i zadań
Przebieg lekcji:
1. Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.
2. Utrwalenie pojęcia czas przeszły w języku polskim i nawiązanie do tworzenia jego odpowiednika w języku polskim
3. Wprowadzenie pojęcia Partizip II.
4. Nauka tworzenia form Partizip II
Praca w grupach:
Uczniowie dostają karteczki z napisanymi na oddzielnych arkuszach bezokolicznikami wybranych czasowników regularnych, nieregularnych i wyjątków oraz formami Partizip II tychże czasowników. Uczniowie łączą w pary bezokolicznik i padujący do niego Partizip II.
Tworzą zasadę- komentarz . Po czym na forum klasy sprawdzają i odpowiadają na pytanie :” Jak tworzymy Partizip II”?
5. Wprowadzenie pojęcia „ czasownikowy posiłkowy”.
6. Utrwalenie odmiany czasowników „haben „ oraz „sein”.
Uczniowie układają z otrzymanej rozsypani odmiany pracują w grupach 30osobowych. Zapisują na tablicy i w zeszycie odmianę.
7. Tworzenie zdań z rozsypanek.
Praca w parach: Uczniowie dostają tekst czasie Praesens. Odpowiedniki zdań a czasie Perfekt są w rozsypance. Uczniowie układają je w poprawne formy.
8. Praca domowa – Napisz 10 zdań na temat: „ Was hast du gestern gemacht?”.
Aneks do zadania 7.
Przykładowy tekst:
„Was hat Herr Mueller an einem Vormittag gemacht?”
1. Herr Mueller steht um 7 Uhr auf.
2. Er geht schnell ins Badezimmer.
3. Zum Fruehstueck trinkt er Kaffee und isst zwei Brötchen.
4. Dabei liest er die Zeitung.
5. Er fährt in die Stadt.
6. Er nimmt den Bus, denn sein Wagen ist in der Werkstatt.
7. Im Büro unterhält er sich mit der ...